Częstoskurcze nadkomorowe – czy to zawsze łagodne zaburzenie rytmu? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Częstoskurcze nadkomorowe – czy to zawsze łagodne zaburzenie rytmu?

„Łagodny” częstoskurcz nadkomorowy?

Każdy częstoskurcz, jako arytmia, cechuje się nagłym początkiem. Gdy częstość rytmu podczas częstoskurczu jest duża (powyżej 200/min), to napad częstoskurczu może być przyczyną gwałtownych objawów, głównie omdleń (2). Omdleniom tym mogą towarzyszyć drgawki, oddawanie kału i moczu, w związku z tym wymagają różnicowania z napadami padaczkowymi. Długo trwający napad częstoskurczu nadkomorowego lub jego częste napady mogą być przyczyną tachykardiomiopatii (1). Szybki rytm komór podczas częstoskurczu może być przyczyną objawów niewydolności serca z powodu małego rzutu serca, a u psów z organiczną chorobą serca może być przyczyną śmierci.

Nawrotny częstoskurcz węzłowy może zostać przerwany za pomocą manewrów, mających na celu zwiększenie napięcia nerwu błędnego. Skuteczne w przerwaniu tego częstoskurczu są adenozyna podana dożylnie oraz leki antyarytmiczne klasy I i III. Trzeba jednak pamiętać, że częstość rytmu komór w tym częstoskurczu u psa, z powodu właściwości elektrofizjologicznych węzła AV, może przekraczać 300/min. Przy tak dużej częstości rytmu komór zastawka aortalna i zastawka tętnicy płucnej nie są w stanie otwierać się tak szybko i zazwyczaj otwierają się 2:1 w stosunku do rytmu komór.

Dlatego tętno na obwodzie jest przyspieszone, ale o połowę mniejsze niż częstość rytmu komór. Rzut serca jest też obniżony, ale nie na tyle, by być przyczyną objawów niewydolności serca. Podanie dożylne leków antyarytmicznych, które nie doprowadzą od razu do przerwania częstoskurczu, a jedynie zmniejszą jego częstość, może paradoksalnie bardzo pogorszyć stan kliniczny pacjenta. Jest to związane z tym, że przy częstościach rytmu 220-240/min zastawki aorty i tętnicy płucnej otwierają się już 1:1; czas rozkurczu, a tym samym napełniania komór, jest bardzo krótki, a rzut serca – niewystarczający. W takiej sytuacji mogą wystąpić gwałtowne objawy niewydolności serca, w tym obrzęk płuc i utrata przytomności, a w skrajnych przypadkach...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy