Aranżacja wnętrz i podstawowe zasady planowania przestrzennego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Aranżacja wnętrz i podstawowe zasady planowania przestrzennego

salonu groomerskiego
fot: Thinkstock

Artykuł traktuje o tym, jak prawidłowo zaplanować przestrzeń salonu groomerskiego przy gabinecie weterynaryjnym, jako jednostce wspomagającej jego działalność.

Doświadczenia autora z ostatnich lat wskazują jednoznacznie na wciąż rosnące zainteresowanie lekarzy weterynarii tematem prowadzenia przy lecznicach salonów pielęgnacji psów. Niezależnie, czy są to duże lecznice, czy mniejsze gabinety, połączenie tych dwóch działalności jest logiczne, poszerzające możliwości leczenia, a korzyści z tego wynikające są wyraźnie przeliczalne. Ponadto posiadanie własnej przestrzeni, w której można wykonywać kąpiele lecznicze, daje szersze możliwości leczenia chorób skóry. Możemy połączyć leczenie środkami farmakologicznymi z kąpielami leczniczymi. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie seria kąpieli jako złagodzenie czy likwidacja skutku, którego przyczyną może być alergia pokarmowa. Wiadomo, że aby osiągnąć widoczne efekty, należy wykonać serię kąpieli, ale korzyści są wymierne pod każdym względem.

Ten temat jest zaniedbany w branży weterynaryjnej nie przez brak wiedzy o możliwościach wspomagania leczenia kąpielami, lecz przez brak możliwości technicznych, które umożliwiają przygotowanie psa do kąpieli. Utrudnione są jej sprawne przeprowadzenie oraz szybkie wysuszenie zwierzęcia po zabiegu. Oczywiście nie namawia się lekarzy do porzucania praktyki czy kazania klientom czekać, aż pies zostanie wykąpany i wysuszony, jak również nie sugeruje się, aby czynili to technicy weterynarii, bo ich rola w gabinecie także jest określona. Jednak idealnym połączeniem jest otwarcie przy lecznicy salonu pielęgnacji psów, który oprócz standardowych czynności związanych z zabiegami pielęgnacyjnymi będzie wykonywać takie kąpiele.

Alternatywne metody leczenia chorób skóry przy wykorzystaniu salonu pielęgnacji psów funkcjonującego przy lecznicy

Nie wystarczy niestety jedynie włożyć psa do wanny w celu przeprowadzenia kąpieli, lecz oczywiście należy go do tego przygotować. Przed pierwszą kąpielą należy go rozczesać i – jeśli to możliwe – usunąć zbyt długą lub martwą sierść. Nie ma potrzeby golić psa dla zasady i wygody, gdyż niejednokrotnie oszpeciłoby go to na wiele miesięcy. Jeśli chory pies jest brudny, to pierwsze mycie przy użyciu szamponu należy traktować jako higieniczne, a dopiero drugie jako lecznicze. Przed kolejnymi kąpielami nie ma potrzeby wykonywania wstępnego mycia, lecz jedynie rozczesanie. Innym atutem kąpieli leczniczych jest możliwość leczenia bez golenia pacjenta do łysego w przypadku, gdy powinniśmy kompleksowo zastosować smarowanie maścią, a możemy zastosować odpowiednio dobrany leczniczy preparat do kąpieli. I w tym momencie ponownie bardzo przydaje się znajdujący się za ścianą własny salon pielęgnacji.

Kąpiele powinny być wykonywane w szamponach znanych i renomowanych firm farmaceutycznych, mających duże doświadczenie z tego rodzaju preparatami. Pamiętajmy, że złej jakości preparaty do kąpieli leczniczych nie zadziałają, a wręcz mogą zaszkodzić. Osobny temat to suszenie psa po kąpieli. Niestety nie da się tego zrobić przy pomocy ręcznej suszarki, jakakolwiek by nie była. W profesjonalnym salonie pielęgnacji psów posiadanie odpowiedniej suszarki nie powinno stanowić żadnego problemu, gdyż jest ona wykorzystywana na co dzień.

Reasumując, funkcjonowanie salonu groomerskiego w obrębie lecznicy daje wszechstronne korzyści, gdyż:

  • rozszerza możliwości leczenia chorób skóry przy pomocy kąpieli;
  • umożliwia leczenie i profilaktykę w lekkich przypadłościach skórnych – kąpiele;
  • odciąża lekarza w przypadkach konieczności golenia pacjenta przed zabiegiem operacyjnym;
  • umożliwia kierowanie do pracującego dla nas groomera psów szczególnie zaniedbanych i tych kwalifikujących się do strzyżenia, trymowania, skrócenia pazurów lub czyszczenia uszu;
  • przyjmowanie klientów bezpośrednio w salonie pielęgnacji, a stamtąd, jeśli groomer odkryje jakieś zmiany na skórze, przekierowanie do gabinetu weterynaryjnego.

Czy to ma sens? Oczywiście ma, a do tego przynosi lecznicy dodatkowe zyski.

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.