Nowa jakość i nowe możliwości w polskiej anestezjologii weterynaryjnej - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Nowa jakość i nowe możliwości w polskiej anestezjologii weterynaryjnej

19-21 listopada 2021 r. w Łodzi odbył się XXIX Międzynarodowy Kongres Medycyny Weterynaryjnej Małych Zwierząt PSLWMZ. W trakcie trzydniowego wydarzenia można było wybierać spośród bogatej oferty wykładów prowadzonych przez specjalistów. 19 listopada wykład specjalny, poświęcony nowym możliwościom i jakości w polskiej anestezjologii weterynaryjnej, wygłosił dr n. wet. Piotr Skrzypczak.

W czasie piątkowej sesji kongresu PSLWMZ miałem przyjemność poprowadzić wykład „Nowa jakość i nowe możliwości w polskiej anestezjologii weterynaryjnej”. Wykład związany był z wprowadzeniem wyczekiwanego przez lekarzy weterynarii anestetyku, którym jest alfaksalon, środek do indukcji i podtrzymania znieczulenia.
Zawsze w trakcie wykładów staram się opierać na dostępnych już badaniach i doświadczeniach własnych. Zgłębiłem bardzo dokładnie dostępne publikacje, których ze względu na wcześniejszą dostępność preparatu w innych krajach jest wiele. Ponadto przez kilka ostatnich miesięcy pracowałem klinicznie z tą substancją, aby jeszcze lepiej poznać jej działanie.

Na świecie trwają ciągłe poszukiwania idealnego anestetyku. Pod tym względem alfaksalon wypada bardzo korzystnie. Przemawia za tym wiele jego cech. Uwagę zwraca trwałość produktu, która wynosi 28 dni po otwarciu wielodawkowej ampułki, co daje pewność, stabilność i bezpieczeństwo podania. Roztwór jest niedrażniący i umożliwia bezbolesne podanie dożylne i domięśniowe, gwarantując łagodne, a jednocześnie szybkie i przewidywalne wprowadzenie pacjenta w sen. Alfaksalon można podać zarówno w bolusach, jak i we wlewie podawanym ze stałą prędkością, w monoanestezji, jak również w schematach ze wszystkimi dostępnymi na polskim rynku anestetykami. Co ważne – alfaksalon minimalnie wpływa zarówno na układ oddechowy, jak i sercowo-naczyniowy, przez co zapewnia wysokie bezpieczeństwo u każdego pacjenta, w tym pediatrycznego, geriatrycznego, czy podczas wykonywania zabiegu cesarskiego cięcia. Bardzo dobra miorelaksacja zdecydowanie ułatwia intubację, badanie endoskopowe i rinoskopowe, a także zwiększa komfort podczas wykonywania diagnostyki obrazowej. Istotny dla wielu klinicystów może być fakt szerokiego stosowania alfaksalonu i wielu dostępnych schematów dla psów i kotów, ale także dla zwierząt egzotycznych.

Podsumowując, alfaksalon zapewnia szeroki margines bezpieczeństwa i obecnie bardzo często wykorzystuję go w mojej praktyce klinicznej.

dr n. wet. Piotr Skrzypczak

Organizatorzy zapraszają na webinar „Nowa jakość i nowe możliwości w polskiej anestezjologii weterynaryjnej”, który odbędzie się 24.02.2022 r. o godz. 20.00. Wykład poprowadzi dr n. wet. Piotr Skrzypczak.

Znajdź swoją kategorię

1983 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.