29. Międzynarodowy Kongres PSLWMZ w Łodzi za nami! - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

29. Międzynarodowy Kongres PSLWMZ w Łodzi za nami!

XXIX Międzynarodowy Kongres Medycyny Weterynaryjnej Małych Zwierząt PSLWMZ odbył się 19-21 listopada 2021 r. w Hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi. Po zeszłorocznej wirtualnej formie wydarzenia dwudziesta dziewiąta stacjonarna edycja tej imprezy stała się okazją do ponownego spotkania na żywo dla 1500 lekarzy weterynarii małych zwierząt z całej Polski, techników weterynarii, studentów, zaproszonych gości oraz współpracujących ze Stowarzyszeniem firm.

Wydarzenie to, jak co roku, było okazją nie tylko do rozwoju i edukacji, ale także do spotkań i dyskusji. Wśród tematyki warsztatów oraz wykładów znalazły się zagadnienia z zakresu: chirurgii, stomatologii, chorób wewnętrznych, radiologii, rozrodu, chorób zakaźnych, analityki i dietetyki weterynaryjnej, dermatologii, okulistyki, urologii oraz nefrologii, nie zabrakło także strefy biznesu. Ten bogaty zestaw był jedynie wstępem do kolejnych dni wypełnionych wiedzą.
Wydarzenie rozpoczęło piątkowe warsztaty i seminaria oraz wieczorne Zebranie Sprawozdawcze Członków PSLWMZ, na które zaproszeni zostali wszyscy członkowie Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. Sobota, 20 listopada, rozpoczęła się porannymi zajęciami Masterclass, w myśl hasła „specjaliści dla specjalistów” odbyły się cztery panele szkoleniowe: anestezjologiczny, okulistyczny, onkologiczny oraz stomatologiczny. Ci, którzy nie uczestniczyli w zajęciach, mogli dołączyć do śniadania naukowego firmy Hill’s – Głównego Partnera Kongresu, podczas którego moderatorką była specjalistka z zakresu dermatologii, dr n. wet. Dorota Pomorska-Handwerker. Tematem przewodnim porannego spotkania, prowadzonego w luźnej atmosferze swobodnej konwersacji, były przypadki kliniczne chorób pęcherzowych u zwierząt domowych.

W sobotę po śniadaniu w pięciu równoległych panelach wystartowały sesje wykładowe, cztery z nich obejmowały tematykę dedykowaną lekarzom weterynarii. Tradycyjnie częścią wydarzenia była także sesja personelu średniego, w trakcie której nie zabrakło najnowszych doniesień z zakresu nagłych przypadków, rehabilitacji czy żywienia. Podczas przerw można było zapoznać się z ofertą firm farmaceutycznych, sprzętowych, jak również ofertą wydawniczą dedykowaną lekarzom weterynarii. Jak w poprzednich latach, podczas wydarzenia nie zabrakło wybitnych specjalistów z Polski i zagranicy.
Wśród ekspertów, którzy przyjechali do naszego kraju ze swoimi prelekcjami, znaleźli się: ceniony chirurg dr Briana Beale z USA, prezentujący tematykę równowagi elektrolitowej dr Francesco Carrani z Włoch, omawiający kwestię bólu związanego z osteoarthritis dr B. Duncan Lescelles z USA, zgłębiający temat chirurgii kręgosłupa dr Charlie Sale z Wielkiej Brytanii czy specjalista urologii dr Yann Queau z Francji. Nie zabrakło też uznanych polskich autorytetów, m.in. z zakresu: kardiologii, chirurgii, dermatologii czy żywienia. Wśród wielu znakomitych postaci polskiej medycyny weterynaryjnej swoim udziałem zaszczycili Kongres m.in. ceniona kardiolożka – prof. Agnieszka Noszczyk-Nowak, specjalista chirurgii weterynaryjnej – prof. Marek Galanty, uznany dermatolog – prof. Jarosław Popiel, specjalista chorób zakaźnych zwierząt – prof. Tadeusz Frymus, ekspert z zakresu rozrodu – prof. Wojciech Niżański, ceniony diagnosta – prof. Andrzej Rychlik, ekspert w zakresie żywienia zwierząt – prof. Michał Jank, specjalista stomatologii weterynaryjnej – dr Jerzy Gawor, specjalista z zakresu diagnostyki RTG – dr Mateusz Hebel, eksperci z zakresu onkologii – dr Wojciech Hildebrand oraz dr Dariusz Jagielski, jak również: dr Magdalena Kraińska (nefrologia i urologia), dr Robert Karczmarczyk (weterynaria w biznesie), dr Sylwia Lew-Kojrys (nefrologia i urologia), dr Grzegorz Wąsiatycz (chirurgia), dr Natalia Strokowska (Vetrnolimits), dr Anna Dominiak (Kobiety Weterynarii). Jak co roku, podczas wydarzenia można było odwiedzić wystawę plakatów otwartą dla wszystkich uczestników.

Więcej aktualnych informacji dotyczących wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie można znaleźć na stronie: www.pslwmz.pl, a my czekamy z niecierpliwością na kolejną, 30. jubileuszową edycję Kongresu. Do zobaczenia w Łodzi!

Opracowała: Monika Mańka

Znajdź swoją kategorię

2148 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Diagnostyka
Diagnostyka
Parazytologia
Parazytologia
reklama

Weterynaria w Terenie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.