Zmiany w płucach w badaniu poubojowym u świń odsadzanych w różnej wadze - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zmiany w płucach w badaniu poubojowym u świń odsadzanych w różnej wadze

Opis dotyczy trendów w badaniu poubojowym świń pochodzących z fermy 280 loch, stwierdzanych od października 2014 do kwietnia 2016 roku. W tym okresie zaobserwowano znaczące różnice związane z systemem szczepień przeciw Mycoplasma hyopneumoniae (M. hyo.) i różnicami w systemie produkcji.

System produkcji

W skład fermy wchodzą dwa obiekty. Ferma loch znajduje się w obiekcie 2. Warchlaki i tuczniki są utrzymywane zarówno w obiekcie 1, jak i 2. Co tydzień odsadza się około 160 prosiąt w wieku około 28 dni. Połowa z nich pozostaje w warchlakarni w obiekcie 2., a reszta jest transportowana do obiektu 1. Część świń z obiektu 2 (8 z 10 grup tygodniowych) jest przenoszona do tuczarni w obiekcie 1., a reszta (2 z 10 grup tygodniowych) trafia do tuczarni w obiekcie 2. (ryc. 1).

Status zdrowotny

Ferma jest zakażona M. hyo, PRRSV, PCV2 i wirusem grypy.

Dezynfekcja, szczepienie i leczenie

Budynki, w których odbywa się pierwsza faza odchowu, są myte i dezynfekowane między grupami. Budynki drugiej fazy odchowu i tuczu są myte, lecz nie dezynfekowane między grupami.

Prosięta są szczepione przeciw M. hyo (pojedynczą dawką do grudnia 2014 r. i podwójną dawką od grudnia 2014 r.), PRRS i PCV2.

Pasza w pierwszych 7-14 dniach życia zawiera amoksycylinę i tlenek cynku. Później pasza zawiera tylko tlenek cynku. Warchlaki i tuczniki otrzymują paszę bez dodatków leczniczych.

Program dezynfekcji, szczepienia i medykacji w latach 2015-2016 zawiera tab. 1.

Tab. 1. Program dezynfekcji, szczepienia i medykacji w latach 2015-2016

Monitoring poubojowy w latach 2014-2015

Badanie stanu zdrowia w ramach AIMS (Agrihealth Inspection and Monitoring Service) przeprowadzono w rzeźni w październiku 2014 r. Była to reakcja na wzrost przypadków zaburzeń oddechowych na fermie. Stwierdzono wysoki odsetek świń ze zmianami wskazującymi na zakażenie M. hyo (50%) i średnim wskaźnikiem Goodwina (4,3). Zakażenie M. hyo zostało potwierdzone w badaniu histopatologicznym płuc. Wyst...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2550 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.