Wpływ podawania Inmodulenu na wybrane aspekty płodności krów mlecznych – obserwacje wstępne
Materiał i metody
Przedmiotem oceny był iniekcyjny preparat Inmodulen®. Zawiera on inaktywowane komórki bakteryjne niepatogennych szczepów Propionibacterium granulosum oraz lipopolisacharydy pochodzące z niepatogennych szczepów Escherichia coli, które działają stymulująco na makrofagi i limfocyty, co pobudza mechanizmy odpowiedzi immunologicznej. Preparat ten był rutynowo stosowany u bydła mlecznego w okresie poporodowym – w celu ograniczenia ilości i intensywności występowania mastitis.
Badania przeprowadzono w ciągu kilku miesięcy na 125 krowach wieloródkach i pierwiastkach rasy HF, będących w różnym wieku. Zwierzęta stanowiły własność 5 gospodarstw bydła mlecznego, zlokalizowanych w województwie opolskim i śląskim. We wszystkich gospodarstwach warunki żywienia i utrzymania były dość dobre.
Zwierzęta podzielono na dwie grupy – doświadczalną i kontrolną. Krowy grupy doświadczalnej w liczbie 58 sztuk otrzymywały po wycieleniu dwie domięśniowe iniekcje preparatu Inmodulen®. Zgodnie z zaleceniami producenta preparat był podawany dwukrotnie – pierwsze podanie miało miejsce w ciągu 24 godzin po porodzie a drugie 20 dni później. Przy obu podaniach dawka wynosiła 10 ml/zwierzę.
Pozostałe zwierzęta w liczbie 67 sztuk nie dostawały preparatu i stanowiły grupę kontrolną.
Przyjęto założenie, że miarą efektywności wpływu Inmodulenu® na zdrowotność macicy będzie kształtowanie się wskaźników płodności. W niniejszej analizie uwzględniono zapładnialność po pierwszym zabiegu unasienniania oraz odsetek cielnych samic po trzech inseminacjach.
Wyniki i omówienie
Dane dotyczące [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii