Praktyczne aspekty zwalczania IBR-IPV w oparciu o doświadczenia terenowe
Wyniki dodatnie: w takim przypadku mamy namacalny dowód, że nasze stado zetknęło się z wirusem IBR, jak również widzimy, w jakim stopniu opanował on nasze stado. Teraz mamy 2 opcje:
- Usuwamy zwierzęta zakażone po uprzednim badaniu całego stada, a następnie monitorujemy sytuację na podstawie badań serologicznych. Dotyczy to przypadku, kiedy mamy niski procent zwierząt reagujących dodatnio (poniżej 10%). Tu, bez względu na to, czy zdecydujemy się na brakację zwierząt dodatnich, czy nie, zalecałbym również wprowadzenie szczepień, wychodząc z założenia, że jeżeli wirus ten raz zdołał pojawić się w naszym stadzie, jest duża szansa, że zrobi to ponownie. Poza tym mamy zapewne sąsiadów, którzy również mogą mieć ten problem i tym samym stanowić źródło ponownej reinfekcji.
- Wprowadzamy szczepienia tzw. interwencyjne. Ma to głównie miejsce w sytuacji, kiedy odsetek zwierząt dodatnich jest znaczny, a my obserwujemy klinikę w stadzie.
Do dyspozycji mamy dwa rodzaje szczepionek: żywe i martwe. Każda szczepionka zarejestrowana w naszym kraju jest szczepionką delecyjną. Możemy spotkać szczepionki z jedną lub dwoma delecjami i tu należy podkreślić bardzo wyraźnie, że szczepionki te są tak samo bezpieczne. Kolejną rzeczą, jaką należy wyjaśnić raz na zawsze, jest fakt, że szczepienia nie chronią przed zakażeniem. Po co więc szczepimy? Po to, aby zablokować siewstwo. Proszę to zapamiętać raz na zawsze. Jest to istotne z powodu pytania, które często słyszę: „czy muszę szczepić wszystkie zwierzęta w moim stadzie?”. Odpowiedź brzmi: tak. Jeżeli chcemy zwalczyć IBR, trzeba szczepić [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii