Jak osiągać efektywność terapii lekami podawanymi w wodzie do picia? Część III – czynniki ryzyka powstania biofilmu, negatywne skutki jego rozwoju w systemie pojenia oraz jak temu zapobiegać - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce
art. sponsorowany

Jak osiągać efektywność terapii lekami podawanymi w wodzie do picia? Część III – czynniki ryzyka powstania biofilmu, negatywne skutki jego rozwoju w systemie pojenia oraz jak temu zapobiegać

Streszczenie

Biofilm to śluzowata substancja (podobna do płytki nazębnej) formowana przez drobnoustroje, który zapewnia bakteriom przetrwanie, czyli dostęp do składników pokarmowych oraz ochronę przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Głównym problemem, do którego przyczynia się gromadzenie bakterii i tworzenie biofilmu, jest zatykanie się smoczków, a czasami również rur w systemie pojenia. Biofilm może być również rezerwuarem patogenów i opornych bakterii. Co więcej, niektóre bakterie tworzące biofilm produkują enzymy hamujące działanie niektórych antybiotyków, bezpośrednio przyczyniając się do niepowodzenia wprowadzonego przez lekarza weterynarii leczenia. Ryzyko rozwoju bakterii jest bezpośrednio związane z jakością wody, konstrukcją systemu pojenia oraz produktami podawanymi w wodzie do picia. Gdy biofilm rozwinie się w systemie pojenia, bardzo trudno go zwalczyć, gdyż czynniki, które spowodowały jego rozwój, są często problematyczne do wyeliminowania.

Słowa kluczowe

SoluStab®, leki rozpuszczalne w wodzie, biofilm, trzoda chlewna, drób

Abstract

Biofilm is a slimy substance (like tooth plaque) produced by microorganisms, which helps bacteria to survive by sharing nutrients and shelter them from harmful factors in the environment. The major problem with biofilm is that it can block nipples and even pipes. Also biofilm can be a reservoir of pathogens and resistant bacteria. Finally some of the bacteria in biofilms might produce enzymes that degrade certain antibiotics causing the treatment to fail. Risk factors that stimulate bacterial growth are related to water quality, the drinking water system and products added to the water. Biofilm is one of the major challenges in drinking water medication. Once a biofilm is established it is very difficult to remove completely, also because often risk factors cannot be changed easily.

Keywords

SoluStab®, water medication, biofilm, swine, poultry

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Komentarze

Znajdź swoją kategorię

2083 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.