Nowe parwowirusy świń – znaczenie dla zdrowia trzody chlewnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowe parwowirusy świń – znaczenie dla zdrowia trzody chlewnej

Streszczenie

Przypuszcza się, że nowe parwowirusy świń (PPV2-PPV6) mogą mieć związek z chorobami układu oddechowego i zaburzeniami w rozrodzie. Nie można także wykluczyć ich udziału w chorobach o podłożu wieloczynnikowym, które powszechnie występują w intensywnym chowie trzody chlewnej. Jedynym parwowirusem o potwierdzonej chorobotwórczości jest klasyczny parwowirus świń 1 (PPV1), który jest uznawany za jeden z najważniejszych patogenów powodujących zaburzenia w rozrodzie.

Słowa kluczowe

parwowirus, świnia, szczepionka, chorobotwórczość

Abstract

Presumably, new porcine parvoviruses (PPV2-PPV6) may have played a role in respiratory and reproductive system diseases as well as in multifactoral diseases characteristic of intensive pig breeding. Classic swine parvovirus (PPV1), which is one of the most important etiological factors of the swine reproductive system diseases, is the only virus with confirmed pathogenicity.

Keywords

parvovirus, pig, vaccine, pathogenicity

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.