Leczenie bólu i znieczulenia stosowane u świń

Wyszukaj w serwisie

Leczenie bólu i znieczulenia stosowane u świń

W ostatnim czasie coraz więcej uwagi przykłada się do zachowania odpowiedniego dobrostanu zwierząt gospodarskich. Wzrasta także świadomość dotycząca bólu u zwierząt i jego zwalczania. Lekarze weterynarii spotykają się w terenie z wieloma sytuacjami wymagającymi wdrożenia postępowania przeciwbólowego u świń. Pogryzienia i kanibalizm, kulawizny, złamania, wypadnięcia narządów to tylko niektóre z nich. Ból mogą powodować choroby i nieodpowiednie warunki bytowe. Kontroli bólu wymagają również zabiegi identyfikacyjne lub chirurgiczne. Do zadań lekarza weterynarii należą wykrycie, ocena stopnia nasilenia bólu u zwierząt i wdrożenie postępowania zapewniającego odpowiednie standardy dobrostanu, co przekłada się na lepszą produkcyjność.

Ogólne symptomy, wskazujące na występowanie bólu u świń, mogą obejmować zmiany w dotychczasowym zachowaniu, nieprawidłową postawę ciała i zaburzenia czynności ruchowych, wokalizację, zmniejszony apetyt, zwiększenie częstości oddechu i wzrost tętna (1). Właściwy dobór leków przeciwbólowych zależy od przyczyny, nasilenia oraz umiejscowienia bólu. Podobnie odpowiedni wybór rodzaju znieczulenia i leków do anestezji będzie zależał od wielu czynników, takich jak: wiek zwierząt, ich kondycja, rodzaj zabiegu chirurgicznego i jego stopień inwazyjności. Kontrola bólu może mieć charakter multimodalny. Stanowi wtedy połączenie różnych leków, czasami podawanych różnymi drogami w celu zoptymalizowania skuteczności działania przeciwbólowego.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne w terapii bólu świń

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są szeroko stosowane w kontroli bólu u trzody chlewnej. Wiele z nich ma podobny zakres działania farmakologicznego. Działają one przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, co wynika z hamowania cyklooksygenazy kwasu arachidonowego (COX). Wyróżnia się dwie formy COX: COX-1 i COX-2. COX-1 występuje we wszystkich tkankach organizmu i bierze udział w prawidłowych procesach fizjologicznych – syntezie prostagla...

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy