Choroby świń wywoływane przez mykoplazmy - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Choroby świń wywoływane przez mykoplazmy

Poza tym bardzo ważne są również interakcje M. hyopneumoniae z innymi patogenami układu oddechowego świń. Na podstawie wielu badań możemy stwierdzić, że jednoczesne zakażenie M. hyopneumoniae i innymi chorobotwórczymi bakteriami lub wirusami prowadzi do zaostrzenia objawów chorobowych oraz wydłużenia czasu ich trwania.

Choroba wywoływana przez M. hyopneumoniae może przebiegać w dwóch formach: epizootycznej oraz enzootycznej. Forma epizootyczna pojawia się w stadach naiwnych, które uległy zakażeniu omawianym patogenem. Na zakażenie podatne są zwierzęta w każdym wieku i w takim stadzie choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko, a zachorowalność może sięgnąć 100%. U zakażonych świń obserwuje się kaszel, silną duszność, gorączkę oraz padnięcia. Zazwyczaj po 2-5 miesiącach choroba przechodzi w formę enzootyczną, której objawem jest suchy kaszel, najbardziej widoczny, gdy zwierzęta są aktywne. Chorujące świnie mogą kaszleć przez 2-3 tygodnie lub nawet w ciągu całego tuczu. Inne objawy, takie jak: gorączka, zmniejszenie apetytu, apatia i utrudnione oddychanie, obserwowane są przeważnie przy koinfekcjach z innymi patogenami układu oddechowego. Należy jednak zwrócić uwagę, że nawet jeśli jedynym objawem zakażeń M. hyopneumoniae jest kaszel, to choroba i tak wpływa na przyrosty masy ciała świń.

Podczas badania sekcyjnego można zaobserwować zmiany w postaci konsolidacji tkanki płucnej, dobrze odgraniczone od tkanki zdrowej, zlokalizowane w przednich i środkowych płatach płuc. Należy jednak pamiętać, że zmiany takiego typu mogą występować również w przebiegu innych jednostek chorobowych u świń (29).

Izolacja i hodowla M. hyopneumoniae, jak już wspomniano wcześniej, są [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy