Wirusowa biegunka bydła (BVD) w terenie, czyli praktyczne podejście do opanowania problemu schorzenia w stadzie - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Wirusowa biegunka bydła (BVD) w terenie, czyli praktyczne podejście do opanowania problemu schorzenia w stadzie

Streszczenie

Poniższy artykuł jest pierwszym z cyklu czterech, mających na celu pomóc lekarzom weterynarii w przebrnięciu przez zawiłości programu zwalczania wirusowej biegunki bydła w gospodarstwach rodzinnych i dużych fermach. W tej części autorzy koncentrują się na stratach, jakie ponoszą hodowle zakażone przez wirus BVD, na opłacalności przeprowadzania kompleksowego programu kontroli BVD w stadzie. Pokazują także, jak zbadać i ocenić stan epidemiologiczny stada przy użyciu badań serologicznych.

Słowa kluczowe

BVD, wirusowa biegunka bydła, kontrola BVD, zwalczanie BVD, serologia BVD

Abstract

The following article is the first of four designed to support veterinarians through the complexity of a bovine viral diarrhea (BVD) control program on family farms and large operations. In this section, the authors focus on the losses associated with BVD which can impact farms and the benefits of a comprehensive BVD control program. They also advise how to examine and assess the epidemiological status of a herd using serological tests.

Keywords

BVD, bovine viral diarrhea, BVD control, BVD serology

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Komentarze

Znajdź swoją kategorię

2083 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.