Poronienia i porody przedwczesne u krów mlecznych

Poronienia i porody przedwczesne u krów mlecznych

Ronienia na tle grzybiczym

Najczęściej izolowanym czynnikiem grzybiczym w tych ronieniach jest Aspergillus fumigatus, którego źródłami zakażenia są: spleśniała słoma, siano lub kiszonka. Miejscem procesu zapalnego jest często łożysko, w którym stwierdza się zwłóknienia, obrzęki, martwicę kotyledonów oraz ścieńczenia błon płodowych. Proces zapalny z łożyska przenosi się do płodu, u którego dochodzi do posocznicy i śmierci.

Ronienia wywoływane przez pierwotniaki – z tej grupy pasożytów poronienia najczęściej wywołują Trichomonas fetus (rzęsistek bydlęcy) oraz Neospora caninum. Rzęsistnica bydła jest odpowiedzialna za niepłodność, w tym zamieranie zarodków, zapalenie łożyska i ropomacicze. Od wielu lat zakażenie tym pierwotniakiem należy do rzadkości. Neosporoza wywoływana przez pierwotniaka Neospora caninum może powodować masowe ronienia w przypadku zakażenia wielu zwierząt z tego samego źródła. Do ronień dochodzi w czasie pierwszej ciąży – w jej drugiej połowie. Zmiany patologiczne obejmują: zapalenie łożyska, nieropne zapalenie mózgu, mięśnia sercowego, mięśni szkieletowych i nacieki zapalne w narządach miąższowych – ostatecznym żywicielem Neospora caninum jest pies.

Ronienia na tle wirusowym – istnieje wiele bardzo groźnych chorób wirusowych, których konsekwencją może być poronienie. To poważny problem wielu ferm bydła mlecznego, przynoszący duże straty ekonomiczne. Do często spotykanych na terenie Polski należą m.in.: wirusowa biegunka bydła i choroba błon śluzowych (BVD-MD), zakaźne zapalenie nosa i tchawicy (IBR) oraz sporadycznie: wirus Schmallenberg (SV), choroba niebieskiego języka.

Wirusowa biegunka bydła i choroba błon śluzowych – wywoływana jest przez wirus BVD z rodzaju Pestivirus. Obecnie wyróżnia się dwa genotypy tego wirusa: genotyp 1 (BVD-1) oraz genotyp 2 (BVD-2). Zakażenia tym wirusem powodują zaburzenia w całym okresie ciąży, z różnymi objawami w poszczególnych jej okresach. Infekcja pomiędzy 50. a 100. dniem ciąży może prowadzić ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy