Istota i znaczenie okołoporodowego obrzęku wymienia
Istota i znaczenie okołoporodowego obrzęku wymienia u bydła mlecznego
Obrzęk wymienia (łac. oedema uberis) to stan, w którym dochodzi do znacznego powiększenia gruczołu mlekowego wskutek nagromadzenia się płynów w skórze i/lub w tkance podskórnej (1-4, 8, 9, 14, 15, 18). Silne unaczynienie gruczołu mlekowego u bydła sprawia, że tkanka wymienia jest bardzo podatna na rozwój miejscowego obrzęku (10).
Oedema uberis dotyczy ok. 70% krów i jałówek w okresie okołoporodowym (12). Typowy obrzęk okołoporodowy pojawia się 2-4 dni przed wycieleniem i utrzymuje się zwykle przez dwa tygodnie, czasem dłużej (15, 16).
Przyczyny powstawania okołoporodowego obrzęku wymienia
Dokładne mechanizmy powstawania obrzęku wymienia nie są całkowicie poznane. Niemniej jednak można wyróżnić kilka grup przyczynowych, które mają znaczenie w etiologii oedema uberis. Na wstępie jednak należy bardzo wyraźnie zaznaczyć, że obrzęk wymienia jest częstszy i silniej wyrażony u jałówek (pierwiastek) niż u krów wieloródek (1, 2, 5-9, 14, 18). Można wyróżnić trzy grupy przyczyn powstawania obrzęku wymienia.
Aspekty żywieniowe
Rzeczą znaną i oczywistą jest fakt, że żywienie bydła mlecznego w okresie okołoporodowym (przejściowym) jest kluczowe dla zachowania zdrowia i płodności. Okres przejściowy jest bowiem krytycznym momentem, w którym znacznie wzrasta ryzyko schorzeń metabolicznych (10, 15). A przecież oedema uberis jest tak naprawdę właśnie zaburzeniem metabolicznym (13). Istnieją przypuszczenia, że do [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!