Lipiec i sierpień – czas na lato w terenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Lipiec i sierpień – czas na lato w terenie

Przez dwa miesiące skupiamy się na utrzymaniu zdrowia dużych zwierząt w letnie miesiące.

W lipcu i sierpniu w terenie, zwierzęta mogą być narażone na różne choroby i problemy zdrowotne związane z wysokimi temperaturami i warunkami letnimi. Oto kilka chorób i zagrożeń, na które warto zwrócić uwagę w przypadku dużych zwierząt w tym okresie:

  1. Stres cieplny: Wysokie temperatury mogą powodować stres cieplny u zwierząt, szczególnie u tych, które nie mają odpowiedniego schronienia przed słońcem, jak również brakuje im właściwej cyrkulacji powietrza w miejscach, w których przebywają. Stres cieplny może prowadzić do: odwodnienia, wyczerpania, utraty apetytu i obniżenia wydajności.
  2. Choroby układu oddechowego: W wysokich temperaturach i wilgotności powietrza, zwierzęta mogą być bardziej podatne na infekcje układu oddechowego, a słaba wentylacja może sprzyjać rozprzestrzenianiu się patogenów.
  3. Choroby żołądkowo-jelitowe: Zmiana diety, niedostateczne spożycie wody, nadmierne spożywanie paszy zbyt szybko lub ekspozycja na zepsute jedzenie w czasie letnich miesięcy może prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych u zwierząt, takich jak: biegunka, kolki lub zapalenie żołądka.
  4. Niedobory elektrolitów: W czasie upałów, zwierzęta mogą zwiększyć utratę elektrolitów, jak sód, potas i magnez, poprzez pocenie się i oddawanie moczu. Niedobory elektrolitów mogą prowadzić do: odwodnienia, zmęczenia i zaburzeń równowagi elektrolitowej.
  5. Infekcje pasożytnicze: Letnie miesiące mogą sprzyjać rozwojowi insektów pasożytniczych, takich jak: kleszcze czy komary. Te pasożyty mogą przenosić choroby i powodować nieprzyjemne objawy u zwierząt.
  6. Udary słoneczne: Nagłe, wysokie temperatury mogą prowadzić do udarów słonecznych u zwierząt. Odpowiednie schronienie przed słońcem i wysokimi temperaturami, czy dostęp do zacienionych obszarów, które chronią je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych to podstawa. Warto obserwować zachowanie zwierząt, szukając objawów przegrzania, takich jak: nadmierna ślinienie, utrata apetytu, ospałość, trudności w oddychaniu czy zmniejszona wydajność.

Ważne jest, aby monitorować swoich pacjentów i być świadomym ewentualnych objawów choroby lub dyskomfortu.

W sierpniu do listy dołączają kolejne artykuły!

Zachęcamy do przeczytania artykułów otwartych:

  1. Stop mastitom! Stres cieplny u krów a mastitis
  2. Syndrom oddechowy bydła
  3. Jak zagwarantować komfort cieplny świniom w dobie upałów?
  4. Lipcówka, czyli nadwrażliwość na ukąszenia owadów u koni
  5. Pokrzywka koni
  6. Dlaczego latem jest więcej mastitis?
  7. Ektopasożyty bydła i trzody chlewnej
  8. Wirus Zachodniego Nilu: nowe zagrożenie dla zdrowia koni w Europie
  9. Rola i skutki niedoboru makroelementów u bydła mlecznego
  10. Objawy kliniczne związane z niedoborem fosforu u krów mlecznych


Bądź na bieżąco z naszym cyklem!

Jeśli chcesz mieć dostęp do wszystkich artykułów na portalu
i każdego kolejnego miesiąca tematycznego


Aktualne informacje na temat miesięcy tematycznych
dostępne są zawsze w naszych social mediach


Zajrzyj do poprzednich miesięcy tematycznych dostępnych na vetkompleksowo.pl!

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy