Długoterminowe implanty tytanowe z bioaktywną powłoką ceramiczną - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Długoterminowe implanty tytanowe z bioaktywną powłoką ceramiczną

implanty tytanowe

Zwierzęta są wyjątkowo wymagającymi i wrażliwymi pacjentami. Każdy, nawet najprostszy zabieg wiąże się z ogromnym stresem u zwierzęcia. W ich przypadku często stosuje się tzw. implanty długoterminowe, które pozostają w ciele pacjenta praktycznie aż do śmierci.

Wszczepianie takich implantów wymaga precyzji, ale także nadziei, że nie ulegną przemieszczeniu podczas rekonwalescencji zwierzęcia, którego nie da się unieruchomić. Aby przyspieszyć proces gojenia i zrostu implantu z tkanką, na powierzchni implantów może zostać wytworzona bioaktywna warstwa ceramiczna.

Na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej, pod kierunkiem dr inż. Alicji Kazek-Kęsik i dr. hab. inż. Wojciecha Simki, prof. PŚ, opracowano warunki otrzymywania bioaktywnych warstw ceramicznych na powierzchni implantów tytanowych. Specyfika procesu wytwarzania takich warstw pozwala na pokrycie implantów tytanowych w całości lub tylko w wybranych częściach. Zasadniczą zaletą opracowanego procesu jest możliwość powtarzalnego modyfikowania implantów o bardzo skomplikowanych kształtach. Tak zmodyfikowane implanty są bioaktywne, cytozgodne, łatwe w sterylizacji (autoklawizacja parą wodną) i nie wymagają stosowania nowych narzędzi implantacyjnych. Przykładowy tytanowy klin kostny, produkcji firmy IWET (Grabówka k. Białegostoku), na powierzchni którego utworzono porowatą warstwę zawierającą związki wapnia i fosforu, przedstawiono na rysunku.


Projekt pt.: „Długoterminowe implanty tytanowe z bioaktywną powłoką ceramiczną” współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki nr TANGO3/ 427207/NCBR/2019


Więcej informacji na: www.electrochemistry.polsl.pl

Czytaj także: Dodatek chirurgiczny już dostępny online!

implanty tytanowe

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.