AAHA opublikowało nowe wytyczne dotyczące żywienia i kontroli wagi - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

AAHA opublikowało nowe wytyczne dotyczące żywienia i kontroli wagi

aaha
fot. istock
Wytyczne 2021 AAHA Nutrition and Weight Management, zostały przygotowane przez grupę ekspertów, zawierają informacje na temat oceny kondycji ciała, w tym stanu mięśni oraz propozycje przekazywania zaleceń żywieniowych opiekunom zwierząt.

Jak można przeczytać w wytycznych ‒ Zarządzanie żywieniem jest centralnym elementem kompletnego planu opieki zdrowotnej dla psich i kocich pacjentów i jest integralną częścią długości i jakości życia zwierzęcia. (…) Pozytywny wpływ prawidłowego żywienia na zdrowie i choroby, takie jak przewlekła choroba nerek, cukrzyca i choroba zwyrodnieniowa stawów, jest dobrze znany. Dlatego też ocena stanu odżywienia psich i kocich pacjentów powinna być przeprowadzana regularnie przez wszystkie etapy życia zwierząt, najlepiej podczas każdej wizyty kontrolnej.

Wytyczne nie są standardem opieki, ale proponują zalecenia oparte na dowodach.

Poniżej przedstawiamy niektóre z tematów przedstawionych w wytycznych:
  • Jak przeprowadzić zindywidualizowaną, specyficzną dla danej rasy i kompletną ocenę żywieniową.
  • Zalecenia dotyczące diagnostyki i leczenia niedowagi lub nadwagi u zwierząt domowych.
  • Kompleksowa lista składników odżywczych istotnych dla określonych stanów zdrowia.
  • Sugestie dotyczące sposobu komunikowania się i edukowania właścicieli w zakresie zaleceń żywieniowych.
  • Strategie zwiększające przestrzeganie zaleceń żywieniowych.
  • Aktualne informacje na temat diet surowych i przygotowywanych w domu oraz diet specyficznych dla danej rasy.

Lekarze mają minimalną lub żadną kontrolę nad niektórymi aspektami zdrowia zwierząt domowych, takimi jak genetyka i środowisko domowe pacjenta (…) Z drugiej strony, na sposób żywienia może znacząco wpłynąć wiedza medyczna i zalecenia lekarza weterynarii. Osiągnięcie tego pozytywnego efektu wymaga partnerstwa pomiędzy lekarzem weterynarii, personelem klinki oraz klientem ‒ właścicielem zwierzęcia. W większym stopniu niż w przypadku wielu innych tematów związanych ze zdrowiem zwierząt, dyskusja z klientem na temat żywienia może obejmować delikatne tematy, takie jak otyłość, wybór karmy dla zwierząt, nawyki żywieniowe i nagrody za jedzenie. Z tego powodu niniejsze wytyczne zawierają szczegółową dyskusję na temat komunikowania zaleceń dietetycznych klientom w sposób oparty na zaufaniu i pozbawiony agresji.

Autorami wytycznych są dr Martha G. Cline, licencjonowany technik weterynaryjny Kara M. Burns, dr Jason B. Coe, dr Robin Downing, dr Tiffany Durzi, dr Maryanne Murphy oraz dr Valerie Parker.

Wytyczne z 2021 roku opierają się na wytycznych wydanych wcześniej przez AAHA w 2010 i 2014 roku.

Źródło: New AAHA nutrition, weight management guidelines published

Czytaj także: Globalne zasady kolegialności weterynaryjnej 2021

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.