Żywienie szczeniąt i psów młodych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie szczeniąt i psów młodych

Białko

Zwiększone zapotrzebowanie na białko dla psów rosnących wynika z konieczności dostarczenia białek do budowy nowych tkanek powstających podczas procesu wzrostu. Ponieważ młode psy spożywają większe ilości energii, a co za tym idzie – także większe ilości pokarmu niż osobniki dorosłe, jednocześnie pobierają też dodatkową ilość białka. Źródło białka użyte w karmach dla szczeniąt powinno charakteryzować się wysoką strawnością.

Dzięki temu odpowiednia ilość aminokwasów może zostać wchłonięta i wykorzystana w okresie wzrostu i rozwoju. Zapotrzebowanie na białko należy zawsze rozpatrywać pod kątem odpowiedniego stosunku do energii, ponieważ rzeczywisty procent białka nie jest aż tak istotny jak równowaga pomiędzy zawartością białka i energii. Dla młodych psów minimalna zawartość białka w diecie wynosi 20% (tab. 1). W typowych karmach wysokiej jakości dla szczeniąt znajduje się 26-30% białka i 3700-4200 kcal/kg.

Tłuszcz

Tłuszcze dostarczają prawie 2,5 raza więcej energii niż białka i węglowodany. Wg wytycznych żywieniowych FEDIAF (2012) minimalne zapotrzebowanie na tłuszcz wynosi 21,25 g/1000 kcal EM (8,5 g/100 g suchej masy karmy). Wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny n-6 i n-3 są niezbędne do prawidłowego rozwoju neurologicznego młodych organizmów.

Największe znaczenie mają kwas arachidonowy (AA), pochodzący od kwasu linolenowego, a także kwas dokozaheksaenowy (DHA), którego prekursorem jest kwas alfa-linolenowy (ALA). W związku z tym, że konwersja ALA do DHA w organizmach psów nie jest wystarczająca, zaleca się dodawanie chociaż niewielkich ilości kwasu DHA bezpośrednio do diety rosnących psów. Z kolei nadmiar nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie może prowadzić do niedoboru witaminy E, dlatego też przy dużej podaży kwasów tłuszczowych wskazany jest dodatek witamin o działaniu przeciwutleniającym (A, C, E), a także selenu.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy