Żywienie suk w okresie rozrodu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie suk w okresie rozrodu

Suki w okresie rozrodu wymagają szczególnej troski, zwłaszcza w zakresie żywienia, ponieważ rozwijające się szczenięta zwiększają ich zapotrzebowanie pokarmowe.
Błędy popełnione w tym czasie rzutują na późniejszy rozwój szczeniąt oraz stan zdrowotny samej matki.

Ciąża, obok laktacji, stanowi czas w życiu suki o największych wymaganiach pokarmowych. W porównaniu do okresu wcześniejszego jej zapotrzebowanie energetyczne może zwiększyć się aż trzykrotnie. Jednocześnie następuje przygotowanie organizmu suki do ciąży i laktacji, następuje więc rozwój takich narządów jak macica czy gruczoł mlekowy. Kiedy dodamy do tego ciężar samych płodów, może okazać się, że samica zwiększa w tym czasie swoją masę nawet o 25%.

Najtrudniejsze zadanie stoi przed hodowcami, którzy samodzielnie przygotowują karmę dla psa, ponieważ muszą przygotować pokarm odpowiadający ściśle aktualnym potrzebom suki w czasie rozrodu, zarówno w zakresie gęstości energetycznej, zawartości białka, jak i odpowiedniego poziomu składników mineralnych. Aby temu podołać, hodowca musi poznać specyficzne potrzeby psa w tym stanie, a następnie zgromadzić odpowiednie składniki do przygotowania karmy. W efekcie żywienie suki hodowlanej z wykorzystaniem pokarmu sporządzanego w domu może przysporzyć dużo trudności i, co najważniejsze, nie gwarantuje pokrycia zapotrzebowania na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe.

W żywieniu dorosłych psów samodzielnie przygotowaną karmą chwilowe braki zbilansowania składników pokarmowych nie są aż tak groźne, ponieważ mamy wtedy do czynienia z w pełni rozwiniętym organizmem. Dodatkowo zwierzęta te często dostają dodatkowo smakołyki i suplementy mogące uzupełnić braki w diecie. Niestety suka w okresie rozrodu jest o wiele bardziej wrażliwa na wszelkie nieprawidłowości żywienia, błędy popełnione na tym etapie mogą rzutować na kondycję szczeniąt po porodzie, występowanie anomalii w ich budowie oraz ich późniejszy wzrost. W takiej sytuacji nie tylko szczenięta są zagrożone – brak odpowiednich składników w diecie ciężarnej suki może prowadzić do korzystania z zasobów znajdujących się w ciele matki. Przedłużające się okresy niedoboru składników pokarmowych mogą przekładać się na późniejszą wartość hodowlaną suki, powodując trudności z zapłodnieniem czy ze zmniejszoną liczbą szczeniąt w miocie, a w skrajnych przypadkach dochodzi do poronienia.

Podsumowując, z uwagi na możliwe zagrożenia dla ciężarnej suki oraz rozwijających sie płodów najlepszym rozwiązaniem wydaje się wykorzystanie gotowego pokarmu komercyjnego. Jeśli pojawią się trudności z zakupem specjalnej karmy dedykowanej dla ciężarnych suk, wtedy można wykorzystać karmę przeznaczoną dla szczeniąt lub psów rosnących, ponieważ charakteryzują się one dużą koncentracją składników pokarmowych.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy