Zespół zaburzeń poznawczych u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zespół zaburzeń poznawczych u psów

Terapia

CCD nie może być wyleczone, jednak istnieją opcje paliatywne, które mogą spowolnić progresję choroby (21). Dostępne opcje leczenia to: dieta, suplementy i leki. Ponadto niektóre badania wykazały, że wzbogacenie w formie stymulacji umysłowej i ćwiczeń fizycznych może poprawić jakość życia dotkniętych chorobą psów i opóźnić wystąpienie lub spowolnić zanikanie zarówno objawów behawioralnych, jak i patologii związanych ze starzeniem się mózgu, szczególnie w połączeniu z odpowiednią bazą żywieniową (22-27).

Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, chlorowodorek selegiliny jest jedynym lekiem zatwierdzonym do leczenia CCD u starszych psów. Selegilina jest selektywnym, nieodwracalnym inhibitorem monoaminooksydazy B, chociaż jej mechanizm działania u psów nie jest do końca jasny. Selegilina wykazała poprawę objawów klinicznych CCD oraz poprawę pamięci operacyjnej w modelu laboratoryjnym w dawce 0,5-1 mg/kg m.c. rano (28-30). U niektórych psów poprawa następuje w ciągu pierwszych 2 tygodni, a u innych dopiero w drugim miesiącu (30).

Wśród innych leków wymienia się propentofilinę, pochodną ksantyny, która może poprawiać mikrokrążenie i hamować agregację płytek krwi i tworzenie skrzepliny w celu zwiększenia natlenienia mózgu i obwodów oraz nicergolinę, agonistę alfa 1 i alfa 2, która może działać na rzecz poprawy krążenia mózgowego i wzmocnienia transmisji neuronalnej i może mieć działanie neuroprotekcyjne (31, 32).

Oprócz interwencji farmakologicznej można również stosować naturalne suplementy, a w ostatnich latach ich zastosowanie w medycynie weterynaryjnej gwałtownie wzrosło. Ogólnie rzecz biorąc, suplementy mają potencjalnie mniej skutków ubocznych, a ich stosowanie nie jest przeciwwskazane w przypadku większości leków lub procesów chorobowych (np. dysfunkcja nerek, wątroby lub serca) u starszych psów.

Badania zarówno w modelach laboratoryjnych, jak i w badaniach klinicznych wykazały korzystny wpływ żywienia na poprawę objawów klinicznych CCD i...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2602 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.