Zapaść tchawicy psa, czyli którą ścieżką leczenia iść?

Wyszukaj w serwisie

Zapaść tchawicy psa, czyli którą ścieżką leczenia iść? Rozmowa z prof. dr. hab. Markiem Galantym

zapaść tchawicy
fot. A. Larisz

Profesor dr hab. Marek Galanty to praktyk o wieloletnim stażu. Jest nauczycielem akademickim w Katedrze Chorób Małych Zwierząt z Kliniką na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W czasie swej pracy dydaktycznej wykształcił wiele pokoleń lekarzy weterynarii. W swojej praktyce lekarskiej zajmuje się chirurgią miękką i ortopedią.

Panie Profesorze, jakie inne patologie prowadzą do zwężenia światła tchawicy oraz następowego zaburzenia oddychania?

Zwężenie tchawicy mogą powodować różne choroby i mogą to być: zapaść tchawicy (która u psów jest najczęściej obserwowaną patologią powodującą zwężenie tchawicy), nowotwory tchawicy, a także nowotwory wywodzące się z sąsiadujących z nią tkanek i powodujące ucisk i następowe zwężenie tchawicy (np. nowotwory tarczycy, guzy śródpiersia itp.), ciała obce, zmiany pourazowe, uszkodzenia jatrogenne, wrodzone wady czy też niedorozwój tchawicy. Ten ostatni często jest obserwowany u psów ras brachycefalicznych – a zwłaszcza u buldogów angielskich.

U psów zaobserwowany został grzbietowo-brzuszny typ spłaszczenia tchawicy. Czym różnią się opisywane w literaturze spłaszczenia boczne? Czy w efekcie prowadzą do tego samego schorzenia?

W przypadku zwężenia bocznego tchawicy zmiany w większym stopniu dotyczą chrząstek tchawicznych i w mniejszym ściany błoniastej tchawicy, która w tym przypadku nie musi być aż tak [...]

Ten materiał dostępny jest dla zalogowanych użytkowników.
Załóż konto i dołącz do grona użytkowników naszego portalu!
Chcesz mieć dostęp do wszystkich materiałów na portalu?
Poznaj nasze serwisy