Zapaść tchawicy psa, czyli którą ścieżką leczenia iść? Rozmowa z prof. dr. hab. Markiem Galantym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zapaść tchawicy psa, czyli którą ścieżką leczenia iść? Rozmowa z prof. dr. hab. Markiem Galantym

WWP_5_17_MAREK_GALANTY_WYWIAD_ZAPASC_TCHAWICY_PSA_2
fot. A. Larisz

Profesor dr hab. Marek Galanty to praktyk o wieloletnim stażu. Jest nauczycielem akademickim w Katedrze Chorób Małych Zwierząt z Kliniką na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W czasie swej pracy dydaktycznej wykształcił wiele pokoleń lekarzy weterynarii. W swojej praktyce lekarskiej zajmuje się chirurgią miękką i ortopedią.

Panie Profesorze, jakie inne patologie prowadzą do zwężenia światła tchawicy oraz następowego zaburzenia oddychania?

Zwężenie tchawicy mogą powodować różne choroby i mogą to być: zapaść tchawicy (która u psów jest najczęściej obserwowaną patologią powodującą zwężenie tchawicy), nowotwory tchawicy, a także nowotwory wywodzące się z sąsiadujących z nią tkanek i powodujące ucisk i następowe zwężenie tchawicy (np. nowotwory tarczycy, guzy śródpiersia itp.), ciała obce, zmiany pourazowe, uszkodzenia jatrogenne, wrodzone wady czy też niedorozwój tchawicy. Ten ostatni często jest obserwowany u psów ras brachycefalicznych – a zwłaszcza u buldogów angielskich.

U psów zaobserwowany został grzbietowo-brzuszny typ spłaszczenia tchawicy. Czym różnią się opisywane w literaturze spłaszczenia boczne? Czy w efekcie prowadzą do tego samego schorzenia?

W przypadku zwężenia bocznego tchawicy zmiany w większym stopniu dotyczą chrząstek tchawicznych i w mniejszym ściany błoniastej tchawicy, która w tym przypadku nie musi być aż tak rozciągnięta, tak jak to ma miejsce w przypadku grzbietowo-brzusznego typu spłaszczenia tchawicy. Zmiany i objawy kliniczne są w zasadzie podobne jak w klasycznej postaci zapaści tchawicy. Przy tej okazji należy odróżnić spłaszczenie tchawicy wynikające z ucisku od zewnątrz przez inne patologie, takie jak np.: guz nowotworowy, ropień, ucisk przez obrożę, powtarzające się urazy.

Na czym polega problem z dokładnym określeniem przyczyn, które powodują tę jednostkę chorobową? W artykule wymienionych jest szereg prawdopodobnych czynników, które mogą je wywoływać. Z czego wynika problem z udzieleniem jednoznacznej odpowiedzi?

Jak dotąd nie udało się jednoznacznie określić dokładnych przyczyn powstawania tej choroby. Uważa się, że na jej powstawanie wpływają wady genetyczne i dodatkowo usposabiają inne czynniki (środowiskowe, żywieniowe, zapalne), które mogą przyspieszać ujawnienie choroby.

Jakie zaburzenia kardiologiczne, które występują obok zapalenia tchawicy, sprawiają, że opisywane w artykule objawy nasilają się?

Zmiany kardiologiczne, jakie obserwuje się u pacjentów z zapaścią tchawicy, zwykle są wtórne do nasilającej się z czasem niewydolności oddechowej i w miarę upływu czasu mogą przyjmować postać różnych i różnie nasilonych zaburzeń kardiologicznych. Należy przy tym pamiętać, że u niewielkiego odsetka pacjentów z zapaścią tchawicy mogą współistnieć inne zmiany dotyczące dużych pni naczyniowych, zastawek czy też samego mięśnia sercowego. Z tego względu w trakcie diagnozowania tych pacjentów ważne jest przeprowadzenie badania kardiologicznego.

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.