Startuje kampania edukacyjna psiAktywna zdrowa rodzina! #vetbehawioryzm - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Startuje kampania edukacyjna psiAktywna zdrowa rodzina! #vetbehawioryzm

Niejednokrotnie spotykane w praktykach weterynaryjnych przypadki podkreślają wagę i znaczenie edukacji opiekunów zwierząt w szeroko pojętym zakresie od dbania o zdrowie i bezpieczeństwo, po zapewnienie komfortu psychicznego zwierząt domowych. Zasób informacji jaki powinien stać się udziałem odpowiedzialnego właściciela jest spory, jednak dzięki wsparciu specjalistów, tj. lekarze weterynarii, behawioryści, czy osoby zajmujące się żywieniem zwierząt, mogą oni zasięgnąć wiedzy u źródła. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu ma pojawić się zwierzę, które będzie miało kontakt z małymi dziećmi.

fot. dzięki uprzejmości Olga Mularczyk-Cajler

Na nasze pytania dotyczące kampanii psiAktywna zdrowa rodzina odpowiedziała mgr inż. Olga Mularczyk-Cajler, behawiorysta zwierząt COAPE, zootechnik i absolwentka Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Tutorka kursu e-learning’owego COAPE „Think Cat – wiedza o zachowaniu się kotów” i wolontariuszka sosnowieckiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami Nadzieja Na Dom, gdzie pełni rolę Inspektora ds. Ochrony Zwierząt.

Z punktu widzenia behawiorysty, jaki wpływ na rozwój i późniejsze funkcjonowanie dzieci ma kontakt ze zwierzętami i czy taka relacja niesie za sobą obopólne korzyści?

Nie posiadam wiedzy z zakresu psychologii dzieci, ale jeśli oprzemy się na jednej z teorii mówiącej, że psy to takie wilki, które zatrzymały się na pewnym etapie rozwoju i czerpią radość z zabawy, to można powiedzieć, że taka relacja jest korzystna zarówno dla dzieci jak i dla psów. Oczywiście to tylko teoria, bo tak jak wśród ludzi, wśród psów też mamy intro- i ekstrawertyków, osobniki lubiące spokój, szaleńcze zabawy oraz takie które wolą eksplorować i węszyć niż biegać za piłką. I tu jest rola dorosłych, aby wyznaczyć takie kierunki i granice, dzięki którym ta relacja będzie nie tylko przyjemna ale i bezpieczna dla obydwu stron.

Na pewno kontakt ze zwierzętami, poczucie odpowiedzialności za ich byt, komfort, konieczność zapewnienia im odpowiednich aktywności lub wręcz przeciwnie – umożliwienia nieprzerwanego odpoczynku, mają wymierny aspekt w wychowaniu dzieci.  Wrażliwość, empatia, kompetencje organizacyjne, ale i dobre zdrowie, świetne samopoczucie – to jedne z wielu korzyści, które daje wychowanie dzieci ze zwierzętami. A i obecność tej bratniej duszy, która nie krytykuje, nie ocenia, ale po prostu  jest.

Dla psa zdrowa, wypracowana z zaangażowaniem dorosłych relacja z dzieckiem to też gwarancja urozmaicenia i posiadania stałego partnera do aktywnej zabawy.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy