Wykorzystanie szybkich testów diagnostycznych w wykrywaniu przeciwciał dla Borrelia burgdorferi i Anaplasma phagocytophilum u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wykorzystanie szybkich testów diagnostycznych w wykrywaniu przeciwciał dla Borrelia burgdorferi i Anaplasma phagocytophilum u psów

Omówienie

Porównanie wyników – obserwacje własne

W ostatnim czasie na rynku produktów weterynaryjnych pojawia się coraz więcej szybkich zestawów diagnostycznych dla psów pozwalających na wykazanie w organizmie podejrzanego zwierzęcia, m.in. przeciwciał dla A. phagocytophilum, A. platys, E. canis, Borrelia oraz antygenu Dirofilaria immitis (39-42). Jak podają producenci czułość, jak i swoistość tych testów jest wysoka, co potwierdzają wyniki badań własnych, którymi objęto dwa najpopularniejsze testy wykorzystywane przez lekarzy weterynarii w Polsce.

W badaniach własnych wyniki uzyskane w szybkich testach odnoszono do wyników testu IF (anaplazmoza granulocytarna) lub ELISA (borelioza), co pozwoliło określić ich wiarygodność i przydatność dla praktyki klinicznej.

Porównanie wyników badania surowic dodatnich w teście IF na obecność przeciwciał dla A. phagocytophilum, z wynikami testów CaniV-4 i Snap 4Dx wykazało zgodność rzędu 100%. Wszystkie surowice ujemne w teście IF dla A. phagocytophilum dały także wynik ujemny zarówno w testach CaniV-4 jak i Snap 4Dx. Porównanie wyników badania surowic dodatnich w teście ELISA dla Borrelia burgdorferi, z wynikami testów CaniV-4 wykazało zgodność rzędu 92,5%, natomiast z wynikami testów Snap 4Dx zgodność rzędu 87,5%.

Podobnie jak w przypadku badania w kierunku anaplazmozy, także wszystkie surowice ujemne w teście ELISA dla Borrelia burgdorferi nie reagowały dodatnio zarówno w testach CaniV-4 oraz Snap 4Dx, co wskazuje na brak występowania reakcji fałszywie pozytywnych w obu produktach. W tym zakresie wyniki testów CaniV-4 oraz Snap 4Dx pokrywały się w 100%.

Obserwacje własne wskazują na wysoką czułość obu produktów, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane w badaniach klinicznych i epidemiologicznych prowadzonych nad anaplazmozą i boreliozą psów w Polsce. Należy jednak podkreślić, że wyniki omawianych testów należy odpowiednio interpretować, odnosząc uzyskane rezultaty do objawów klinicznych obserwowany...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2601 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.