Wykorzystanie akupunktury w medycynie weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wykorzystanie akupunktury w medycynie weterynaryjnej

Metody stymulacji

W leczeniu akupunkturowym ważną rolę odgrywa nie tylko wybór odpowiednich punktów stymulacji, ale również sposób ich pobudzania. Wśród technik zabiegowych wyróżnia się następujące metody stymulacji: proste wkłucia igieł, aquapunktura, moxibustion oraz elektroakupunktura (EAP).

Proste wkłucia igieł

W tej procedurze wykorzystuje się igły jednorazowe lub igły wielokrotnego użytku, bimetaliczne. Pozostawia się je w miejscu wkłucia na 15-20 minut (1).

Aquapunktura

W trakcie zabiegu jest wstrzykiwana niewielka ilość płynów w punkty akupunkturowe. Najczęściej wykorzystywanymi są; witamina B12 oraz prokaina. Aquapunktura wywołuje dłuższą stymulację niż proste wkłucia igieł (1).

Moxibustion

Polega na ogrzewaniu igieł po ich posadowieniu. Tradycyjnie, wykorzystywane w tym celu są cygara moxy. Jednakże metoda ta u zwierząt posiada ograniczenia wynikające z ich owłosienia (1).

EAP

Elektrostymulacja prądem o niskiej częstotliwości. Jest metodą dobrze sprawdzającą się w przypadkach leczenia plegii kończyn. Metoda polega na podłączeniu par igieł do aparatury generującej dwufazowe impulsy prostokątne najczęściej o częstotliwości 8-50 Hz i natężeniu 1-10 mA (1, 5). Impulsy prostokątne charakteryzują się nagłym wzrostem natężenia, następnie fazą plateau, czyli przepływem prądu o stałej mocy, a następnie gwałtownym spadkiem natężenia.

Bezpieczeństwo

Prawidłowo przeprowadzona akupunktura jest zabiegiem bezpiecznym, jednakże należy przestrzegać zasad jej wykonywania i zastosowania.

Należy unikać wkłuwania igieł w zakażoną skórę, guzy nowotworowe, miejsca dotknięte obrzękiem (w szczególności obrzękiem limfatycznym), otwarte rany oraz przestrzenie stawowe. Zabieg akupunkturowy niesie również zwiększone ryzyko u zwierząt o bardzo złym statusie immunologicznym (np. w trakcie chemioterapii). Odma płucna, która jest najpoważniejszym powikłaniem u ludzi, nie stanowi zagrożenia u zwierząt ze względu na odmienną od ludzkiej budowę klatki piersiowej. Jednakże wybierając punkty na klatce piersiowej, należy zachować ostrożność (5).

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy