Żywienie sztuczne oraz przymusowe psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie sztuczne oraz przymusowe psów i kotów

Obiektywne i subiektywne
czynniki mają wpływ
na wybór sposobu odżywiania pacjenta.
Do tych elementów należą:
ocena utraty masy ciała psa,
czas nieprzyjmowania pokarmu (> 5 dni),
stadium rozwoju choroby
oraz stężenie albumin w surowicy (< 15 g/l).

Wskazaniem do sztucznego odżywiania jest utrata powyżej 5% m.c. w ostrej postaci choroby i powyżej 10% m.c., gdy jest to choroba przewlekła. Wszelkie urazy, a także nowotwory w obrębie jamy ustnej i okolic powodują spadek apetytu bądź całkowite zahamowanie przyjmowania pokarmu. Zwalczanie pozostałych stanów nowotworowych poprzez radioterapię i chemioterapię wywołują procesy kataboliczne i utratę wagi zwierzęcia. Choroby przełyku i trzustki, w leczeniu których konieczna jest głodówka, wymagają specjalnej formy odżywiania.

Metody dojelitowego podawania pokarmu

Możemy zastosować leki pobudzające apetyt, bardziej aromatyczne karmy, rozdrobnione i podgrzane, aby zwiększyć zainteresowanie pacjenta przyjmowaniem jedzenia. Należy zmniejszyć porcję posiłków i zwiększyć ich częstotliwość. Powinniśmy zwrócić uwagę na trudności z odbieraniem wrażeń sensorycznych przez zwierzę, np. poprzez zalepione otwory nosowe, które trzeba oczyścić. Pożywienie może być podawane doustnie za pomocą strzykawki bądź łyżeczki. Jest to metoda prosta, tania i nieinwazyjna, niewymagająca specjalistycznego wyposażenia i umiejętności.

Trudno jest jednak pokryć pełną dawkę pokarmową białka, gdyż stosujemy pokarm upłynniony. U zwierząt apatycznych lub nadpobudliwych trzeba być ostrożnym, by nie wywołać jatrogennego zachłystowego zapalenia płuc. Bezpośrednio przed podaniem i po podaniu leków wywołujących nudności trzeba unikać karmienia.

W przypadku braku współpracy zwierzęcia innym rozwiązaniem może być zastosowanie sondy, np.:
  • nosowo-przełykowej,
  • przełykowej,
  • żołądkowej
  • lub bezpośrednio do jelita cienkiego.

Wielokrotnie wprowadzane sondy przez jamę ustną są odradzane u zwierząt agresywnych (możliwość wprowadzenia zagłębnika do tchawicy bądź uszkodzenia poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego). Z uwagi na wysoki poziom dyskomfortu psy mogą próbować przegryzać sondę. Również inne aspekty wpływają na wybór techniki.

Przy podejmowaniu decyzji konieczne są określenie:
  • stanu niedożywienia pacjenta,
  • stopnia i lokalizacji choroby,
  • ryzyka narkozy i przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego,
  • oszacowanie okresu wymagającego owej formy odżywiania.
VET_PERSONEL_3_17_asysta_ZYWIENIE_SZTUCZNE_ORAZ_PRZYMUSOWE_PSOW_I_KOTOW_TAB_1
Tab. 1. Leki stosowane w wypadku utraty apetytu

Istotne są współpraca z właścicielem, jego zdolności finansowe, a także doświadczenie lekarza weterynarii oraz wyposażenie kliniki. Przy prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego i braku przeciwwskazań, jakimi są np. wymioty, należy wybrać odżywianie dojelitowe, gdyż jest ono najbardziej porównywalne z odżywianiem fizjologicznym. Jest tańsze, mniej czasochłonne i charakteryzuje się mniejszym ryzykiem komplikacji.

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.