Masaż – jakiemu pacjentowi pomoże, a jakiemu może zaszkodzić? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Masaż – jakiemu pacjentowi pomoże, a jakiemu może zaszkodzić?

Masaż jest jedną z najstarszych metod leczenia stosowanych w rehabilitacji. Głównym „narzędziem” są ręce masażysty, które powodują pobudzanie bodźców na ciele zwierzęcia. Niezbędna do tego jest bardzo dobra znajomość anatomii, w szczególności zaś aparatu ruchu.

Masaż przeprowadzany u zwierząt różni się od tego rodzaju zabiegów wykonywanych u ludzi, gdyż wymaga znacznie lepszej precyzji i wrażliwości dotykowej. Zwierzę nie opisze swoich wrażeń i doznań, dlatego masażysta musi być wyczulony na reakcje pacjenta, a także nawet na najdrobniejsze różnice w napięciu mięśni. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych zwierząt, a także kotów, fretek czy królików. Podczas masażu najważniejsze są wyrozumiałość i cierpliwość okazane zwierzęciu, które może początkowo zachowywać się agresywnie, gdyż nie rozumie, co się z nim dzieje. Zwykle jednak po pewnym czasie zwierzę nabiera zaufania do zoofizjoterapeuty.

Masaż leczniczy jest idealnym uzupełnieniem leczenia farmaceutycznego i chirurgicznego, gdyż przyspiesza powrót do zdrowia i pozwala na osiągnięcie przez zwierzę pierwotnej sprawności.

Znajdź swoją kategorię

2785 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy