RTG – podstawowe badanie diagnostyczne. Dlaczego tak mało o nim wiemy? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii
art. sponsorowany

RTG – podstawowe badanie diagnostyczne. Dlaczego tak mało o nim wiemy?

W 2014 roku opublikowano sondaż, z którego wynikało, że 75% osób kojarzy aparaturę RTG wyłącznie z diagnozowaniem chorób układu kostnego, a 58% – z chorobami zębów. Tylko niewielki odsetek osób wskazał na diagnostykę nowotworów, chorób neurologicznych czy układu sercowo-naczyniowego.

Z podobnym problemem braku dostatecznie szerokiej wiedzy na temat diagnostyki radiologicznej spotykam się każdego dnia w medycynie weterynaryjnej.

Mimo że liczba praktyk weterynaryjnych decydujących się na zakup aparatury RTG jest coraz większa, nadal sporo z nich rezygnuje z wprowadzenia usług rentgenowskich, a tym samym – rozwoju swojego biznesu.

Niestety ciągle jeszcze aparat rentgenowski kojarzy się lekarzom weterynarii z przenośnym, mobilnym aparatem, ewentualnie stacjonarnym rentgenem. Pamiętajmy jednak, że diagnostyka obrazowa to także tomografia, fluoroskopia czy rezonans magnetyczny, który nie wykorzystuje promieniowania RTG.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, jednak najważniejszą zarówno z mojego punktu widzenia, jak i lekarzy weterynarii jest brak dostatecznej wiedzy na temat wykonywania badania oraz jego oceny.

Jako firma zajmująca się dystrybucją aparatury rentgenowskiej od samego początku staramy się łączyć sprzedaż produktu z profesjonalnym szkoleniem dotyczącym prawidłowej obsługi sprzętu, doboru odpowiednich warunków aparatury RTG w zależności od wagi czy rozmiarów pacjenta, a także niwelowania czynników mających niekorzystny wpływ na poziom diagnostyczny badania.

Mamy świadomość, że organizowanie wszelkiego rodzaju szkoleń, warsztatów czy konferencji naukowych jest niezbędne, a coraz większa liczba uczestników na każdym ze spotkań wskazuje, że znaczna większość lekarzy potrzebuje profesjonalnych – technicznych, ale też medycznych – wiadomości dotyczących rentgenodiagnostyki.

Niestety ciągle mam świadomość, że działania te są niewystarczające, biorąc pod uwagę ciągły rozwój technologiczny medycyny, wprowadzanie nowych innowacyjnych produk...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2601 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.