Jakie wymogi dla lecznicy weterynaryjnej skontroluje Inspekcja Sanitarna? - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Jakie wymogi dla lecznicy weterynaryjnej skontroluje Inspekcja Sanitarna?

Zakład leczniczy dla zwierząt, jako zakład pracy, podczas kontroli Inspekcji Sanitarnej będzie oceniany pod kątem spełniania wymagań przewidzianych przepisami prawa pracy. Warto poznać różnice pomiędzy zakresem kontroli Inspekcji Sanitarnej a okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej oraz dowiedzieć się, jakie wymogi skontroluje Inspekcja Sanitarna w lecznicy weterynaryjnej?

Z praktyki kontrolnej

Z praktyki kontrolnej zakładów leczniczych dla zwierząt (dalej w skrócie ZLZ) wynika, że Inspekcja Sanitarna kontroluje przede wszystkim stosowanie ogólnych przepisów dotyczących bhp i występowania szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki. Będzie to możliwe w przypadku, gdy ZLZ będzie zakładem pracy w rozumieniu przepisów prawa pracy. Z orzecznictwa sądowego wynika, że zalecenia pokontrolne dla ZLZ-ów w takich sytuacjach dotyczą najczęściej:

) zorganizowania pomieszczeń szatni dla pracowników oraz) zorganizowania bezpiecznych warunków do spożywania posiłków i napojów w wydzielonych pomieszczeniach.

Po dokonanych ustaleniach Inspekcja Sanitarna najczęściej wzywa do naprawy w odpowiedni sposób stwierdzonych uchybień, wydając decyzje zobowiązujące do urządzenia szatni i pomieszczeń socjalnych do spożywania posiłków i napojów dla pracowników ZLZ-u. W odpowiedzi na stwierdzone uchybienia właściciele ZLZ-ów najczęściej tłumaczą się spełnianiem wymogów dla ZLZ-u z Ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (dalej w skrócie uzlz) i rozporządzeń wykonawczych do niej. Oznacza to, że zarządzając ZLZ, nie mają niejednokrotnie rozeznania odnośnie do zakresów uprawnień organów kontrolnych z jednej strony okręgowych rad lekarsko-weterynaryjnych, a z drugiej strony Inspekcji Sanitarnej. Dlatego należy poznać te uprawnienia, aby móc ewentualnie podważyć ich zasadność w zależności od organu kontrolnego. Uwzględnić należy, że w razie złożenia skargi do są...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Komentarze

Znajdź swoją kategorię

2250 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Diagnostyka
Diagnostyka
reklama

Weterynaria w Terenie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.