Poprawa bezpieczeństwa kotów w trakcie znieczulenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Poprawa bezpieczeństwa kotów w trakcie znieczulenia

Przygotowanie „stanowiska pracy”

Przed przystąpieniem do znieczulenia należy wykonać kontrolę sprawności sprzętu, zawartości tlenu w butli czy sprawności koncentratora tlenu oraz test szczelności aparatu anestezjologicznego. Z tak przygotowaną bazą przechodzimy do przygotowania leków, płynów, które będziemy stosowali u danego kota, a także obliczamy dawki reanimacyjne leków i antagonistów preparatów, które będziemy stosować. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie elementów niezbędnych do zabezpieczenia dojścia dożylnego oraz intubacji. Takie postępowanie zwiększy szanse na przeprowadzenie sprawnej reanimacji i przyspieszy czas działania w sytuacji zagrożenia życia. Warto także zaimplementować do swojej praktyki checklisty przebiegu znieczulenia dostępne m.in. na stronie AVA (Association of Veterinary Anaesthetists; https://ava.eu.com/).

Premedykacja

Leki zastosowane w premedykacji muszą być dopasowane do potrzeb kota i klasy ASA. W przypadku pacjentów sklasyfikowanych jako ASA ≥ III preferowaną drogą podania leków będzie droga dożylna, która pozwala na miareczkowanie leków i redukcję ich dawek. W przypadku kotów agresywnych droga domięśniowa podania premedykacji jest jedynym sposobem redukcji stresu. Iniekcję warto wówczas wykonać z użyciem minimalnego unieruchomienia.

Warto stosować na tym etapie opioid, który będzie działał nie tylko przeciwbólowo, ale także sedująco. Przy braku przeciwwskazań można dołączyć na tym etapie alfa-2 agonistę. Stosując leki z tej grupy u kotów, należy pamiętać o algorytmie postępowania w przypadku wystąpienia bradykardii, gdzie postępowaniem z wyboru jest miareczkowanie atipamezolu, aby nie odwracać 100-proc. dawki podanego alfa-2 agonisty. Atropina nigdy nie powinna być lekiem pierwszego wyboru przy bradykardii występującej na skutek przedawkowania alfa-2 agonisty, ze względu na możliwość wystąpienia niedotlenienia mięśnia sercowego i konsekwencje hemodynamiczne tego połączenia (21).

W przypadku dexmedetomidyny daw...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2602 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.