Poprawa bezpieczeństwa kotów w trakcie znieczulenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Poprawa bezpieczeństwa kotów w trakcie znieczulenia

Każdy lekarz weterynarii przed znieczuleniem usłyszał zapewne zdanie: „Czy wszystko na pewno będzie dobrze?”. Jest to pytanie, na które nigdy nie możemy odpowiedzieć twierdząco, ponieważ znieczulenie ogólne zawsze jest związane z ryzykiem. Nie istnieją leki bezpieczne w 100%, a także nie istnieje sprzęt bez wad. Jednak jedno jest pewne – im bardziej doświadczony, przygotowany i przeszkolony jest zespół anestezjologiczny, tym większe bezpieczeństwo (2). Jak w przypadku każdego gatunku zwierząt, znieczulenie kotów ma swoje unikalne zasady, które postanowiono zebrać w poniższym artykule. Pomogą one w zachowaniu najwyższych standardów podczas znieczulenia ogólnego i zwiększeniu bezpieczeństwa kociego pacjenta.

Sprzęt

Odpowiedni sprzęt jest kluczowy w prawidłowym przebiegu znieczulenia. Należy jednak pamiętać o jego konserwacji, sterylizacji i odpowiednim użytkowaniu. W przeciwnym razie możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Najprostszym przykładem będą zużyte baterie w laryngoskopie, kiedy dojdzie do skurczu/obrzęku krtani u kota. To niedopatrzenie może nas wówczas kosztować życie pacjenta. Tab. 1 zawiera spis podstawowego oraz dodatkowego wyposażenia niezbędnego przy anestezji kotów. U kotów występuje zwiększone ryzyko znieczulenia związane z tendencją do hipotermii, ale także w porównaniu do psów jest je trudniej zaintubować i monitorować. Występuje u nich również zwiększone ryzyko przeładowania płynami. Niska objętość oddechowa zwiększa ryzyko wystąpienia barotraumy przy stosowaniu nieodpowiednich technik znieczulenia wziewnego. Odrębnym problemem jest stosowanie preparatów o wysokiej koncentracji substancji czynnych oraz strzykawek o dużych objętościach, które mogą doprowadzić do przedawkowania leków (1, 2).

Przygotowanie do znieczulenia

Przeprowadzenie wywiadu z właścicielem często nie jest wystarczającym źródłem informacji. Zdarza się, że powolny postęp choroby oraz jej staranne ukrywanie przez kota pozostają niezauważone. Pamiętajmy o ty...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2602 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.