Podróżowanie z psem i kotem - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Podróżowanie z psem i kotem

Koty

Emocjonalność i natura kota wynikające z przystosowania ewolucyjnego są nieco odmienne od natury psa, dlatego musimy nieco inaczej z nim postępować, jednak przyzwyczajając kota do transportu, powinniśmy przestrzegać tych samych reguł przywykania (habituacji) i kojarzenia pojazdu oraz podróży z przyjemnościami jak w przypadku psów. Przede wszystkim, chociaż współczesne koty potrafią tworzyć silne i trwałe więzi z opiekunami oraz innymi zwierzętami, kocia natura jest naturą samotnika – zwierzęcia samowystarczalnego tak w zdobywaniu pożywienia, jak i w zapewnieniu sobie bezpieczeństwa.

Dla samotnika bardzo ważne jest terytorium, które umożliwia znalezienie pożywienia, ale też musi być systematycznie patrolowane, by odpowiednio wcześnie rozpoznać ewentualne niebezpieczeństwo i odgonić potencjalnych intruzów. Dlatego właśnie podstawowym warunkiem poczucia bezpieczeństwa jest dla kota odpowiednio zorganizowane terytorium, gdzie są także kryjówki. Taką kryjówką może stać się oczywiście transporter lub budka do przewożenia kota, pod warunkiem że kot zostanie do nich wcześniej przyzwyczaimy w bezpiecznych warunkach w domu, przez dobre skojarzenia.

Wyposażoną w wygodny materacyk budkę ustawiamy w miejscu, w którym kot lubi przebywać (najczęściej jest to miejsce nad podłogą, np. na jakimś meblu), karmimy go wrzucanymi do budki kocimi smakołykami; pomogą także przywiązane do budki zabawki, kocimiętka (jeśli kot ją lubi) lub kocie feromony Feliway w sprayu, którymi 2-3 razy na początku spryskujemy wnętrze transportera. Wkrótce kot będzie traktował budkę jako część swojego terytorium i miejsce, gdzie można bezpiecznie wypocząć.

Dopiero wtedy możemy kota przewieźć autem tak, aby pierwsze jazdy były krótkie i kończyły się przeniesieniem kota w transporterze z powrotem do domu.

Oczywiście tak jak w przypadku psów, warto zadbać o to, by przyzwyczaić kota do transportowania już od małego. Młode i niedojrzałe zwierzęta są z natury ciekawskie i łatwiej się uczą. Skrajny lęk przed transportem jest najczęściej przejawem szerszego problemu lękliwości kota w różnych sytuacjach w domu i konieczna jest wtedy pomoc behawiorysty.

Zakładając, że kot akceptuje transporter i decydujemy się na podróż samochodem, musi on koniecznie zostać przypięty pasem bezpieczeństwa i ustawiony w takim miejscu, by przesuwający się za oknem krajobraz nie pobudzał kota. Dobrze też, gdy opiekun jest blisko kota podczas podróży, zwłaszcza jeśli zwierzak jest do niego przywiązany. Jednak, o ile psom można proponować coś miłego (zabawki, gryzaki, smaczki), koty najczęściej nie podejmują takich aktywności.

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy