Palpacja kończyn w pozycji leżącej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Palpacja kończyn w pozycji leżącej

Publikacja stanowi fragment książki Fizjoterapia psów i kotów (Wyd. Galaktyka)

Ta część badania pokrywa się ze wszystkimi elementami badania ortopedycznego. Badający powinien zawsze postępować systematycznie, stosując się do ujednoliconej procedury, aby nie przeoczyć żadnych odstępstw od normy.

Ponieważ każdy terapeuta musi znać podstawowe elementy badania ortopedycznego, przedstawiamy tylko jego krótki opis:

Badanie przeprowadza się na pacjencie stojącym i/lub leżącym na lewym i prawym boku.Zawsze zaczyna się od kończyn piersiowych lub miednicznych. Badający powinien ocenić, czy występują jakiekolwiek asymetrie pomiędzy kończynami.Zaczynając od części dystalnej, ocenia się kości długie i stawy.Kości bada się pod kątem występowania bólu, obrzęku i krepitacji.Mięśnie bada się pod kątem bólu, obrzęku i napięcia.

Kończyna piersiowa

Paliczki

Bada się pazury, łożysko pazura, opuszki i przestrzenie międzypaliczkowe obu kończyn.Stawy międzypaliczkowe bada się w zgięciu i w wyproście.

Staw nadgarstkowy

Bada się zakres ruchu w zgięciu i w wyproście. Należy ocenić, czy występują wysięk, ból lub krepitacja.

Staw łokciowy

Terapeuta powinien najpierw stanąć za zwierzęciem i chwycić staw jedną ręką, drugą rękę kładąc proksymalnie do stawu nadgarstkowego. Następnie powinien unieść kończynę do zgięcia stawu łokciowego, a później poprowadzić ją doogonowo, aż do wyprostu stawu łokciowego.Staw łokciowy bada się również w odwiedzeniu i przywiedzeniu.Delikatnie naciska się na okolicę wyrostka dziobiastego przyśrodkowego kości łokciowej przy lekko zgiętym stawie łokciowym i jednoczesnym rotowaniu stawu (supinacja i pronacja).

Ból w pronacji sugeruje zmiany w wyrostku dziobiastym przyśrodkowym. Ból w supinacji wskazuje natomiast na problemy z wyrostkiem łokciowym dodatkowym.

Staw ramienny

Należy umieścić jedną rękę na krawędzi dogrzbietowej łopatki i chwycić ramię w części doczaszkowej, następnie lekko zgiąć staw.Aby go wyprostować, jedną rę...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.