Choroby okulistyczne u małych zwierząt. Najczęstsze objawy kliniczne
Podczas badania okulistycznego najczęściej sugerowane przez właściciela w trakcie wywiadu i zauważalne przez lekarza objawy kliniczne możemy podzielić na cztery podstawowe grupy:
- bolesne oko,
- czerwone oko,
- białe oko,
- ślepe oko.
Objawy te są z reguły objawami wtórnymi do pierwotnego problemu, który należy jak najszybciej zidentyfikować. Oczywiście w wielu przypadkach objawy te mogą się na siebie nakładać i występować razem. I tak czerwone oko może być jednocześnie okiem bolesnym; białe oko może być też okiem ślepym. Dlatego tylko pełne i dokładne badanie okulistyczne może wyjaśnić przyczynę zmian (1-5).
Bolesne oko
Ból oka manifestuje się trudnymi do przeoczenia objawami mrużenia oka lub skurczu powiek, mniejszego lub większego łzawienia, często wysunięcia trzeciej powieki i zainteresowania się zwierzęcia okolicą oka. Objawy te będą nasilone w różnym stopniu w zależności od przyczyny bólu. Lekki ból jest najczęściej związany z drażnieniem oka przez zapalenie spojówek (np. wirusowe, bakteryjne, immunologiczne) (ryc. 1-8) lub w wyniku chorób powiek lub rzęs (np. entropium, ektropium, distichiasis, trichiasis) (ryc. 9-14). Ciężki ból powodują ciała obce (w spojówkach, w rogówce, w okolicy zagałkowej) (ryc. 15, 16), ostry atak jaskry, ostre zapalenie błony naczyniowej, choroby rogówki (np. owrzodzenie) (ryc. 17, 18) oraz choroby tkanek oczodołu i struktur pomocniczych gałki ocznej (np. ropień, niektóre nowotwory) (ryc. 19-24). W większości przypadków bolesnemu oku towarzyszą objawy przekrwienia różnych struktur oka, czyli objaw czerwonego oka.