Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w aspekcie pracy lekarza weterynarii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w aspekcie pracy lekarza weterynarii

W artykule poruszono tematykę dotyczącą aspektów prawnych posiadania oraz obrotu preparatami zawierającymi środki odurzające i substancje psychotropowe przez lekarzy weterynarii w świetle znowelizowanej ustawy O przeciwdziałaniu narkomanii oraz innych przepisów.

Jedną z najbardziej istotnych form realizowania szeroko rozumianej ochrony weterynaryjnej zwierząt przez lekarzy weterynarii jest świadczenie usług leczniczych z zakresu medycyny weterynaryjnej. W celu umożliwienia realizacji tej formy ochrony weterynaryjnej zwierząt ustawodawca powołał do życia zakłady lecznicze dla zwierząt (Ustawa z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt [Dz.U. z 2015 r., poz. 1047, 1893]). Artykuł 1 ust. 1 powoływanej Ustawy stanowi, iż zakład leczniczy dla zwierząt stanowi placówkę ochrony zdrowia i dobrostanu zwierząt, wyposażoną w środki majątkowe, które stanowią pomieszczenia, aparatura oraz sprzęt dostosowane do zakresu i charakteru świadczonych usług leczniczo-weterynaryjnych.

Ustawodawca, definiując usługę weterynaryjną, określił ją jako czynność mającą na celu zachowanie, ratowanie lub poprawę zdrowia zwierząt i ich produkcyjności, polegającą w szczególności na badaniu stanu zdrowia zwierząt, rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu chorób zwierząt, leczeniu zwierząt, udzielaniu porad i konsultacji, pielęgnacji zwierząt, wydawaniu opinii i orzeczeń, wykonywaniu czynności związanych z określeniem zdolności rozrodczych zwierząt i ich zaburzeń oraz biotechniką rozrodu, wykonywaniu detalicznego obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi, paszami leczniczymi oraz wyrobami medycznymi przeznaczonymi dla zwierząt oraz wykonywaniu badań laboratoryjnych i innych badań diagnostycznych, zwanych usługami laboratoryjnymi.

Realizacja ochrony weterynaryjnej w zakładach leczniczych dla zwierząt wykonywana jest głównie przez osoby mające tytuł lekarza weterynarii. Ustawodawca dopuszcza do wykonywania czynności z zakresu świadczonych usług medyczno-wetery...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2785 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy