Nauka jest kobietą! – wywiadu udzieliła dr Katarzyna Kornicka-Garbowska #vetpress #kobietynauki - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nauka jest kobietą! – wywiadu udzieliła dr Katarzyna Kornicka-Garbowska #vetpress #kobietynauki

Tak powstał pomysł na inteligentny system do wytwarzania serum regenerującego dla weterynarii i biotechnologii? Jak narodził się ten projekt?

O PRP z uwagi na charakter mojej pracy wiedziałam bardzo dużo. Tematyka ta pojawia się w prestiżowych periodykach naukowych czy konferencjach branżowych. No i oczywiście preparat zyskał na popularności z uwagi na jego zastosowanie w medycynie ludzkiej, w tym estetycznej, i zachwalany przez gwiazdy zabieg tzw. „wampirzego liftingu”. Dowodów na skuteczność PRP nie brakuje. Jako że jestem blisko związana ze środowiskiem weterynaryjnym, w trakcie licznych rozmów z kolegami i koleżankami, ku mojemu zaskoczeniu okazywało się że niewielki ich odsetek stosuje PRP we własnej praktyce klinicznej. Postanowiłam więc podpytać ich co odpowiada za ten stan rzeczy i znaleźć rozwiązanie, które przekonało by lekarzy weterynarii do korzystania z tego cennego narzędzia terapeutycznego i zwiększyło jego popularność. Owocem naszych rozmów i analiz jest właśnie system RegMag+, który wychodzi na wprost oczekiwaniom środowiska lekarskiego.

Katarzyna Kornicka-Garbowska
Lekarze weterynarii, którzy wykorzystują osocze bogatopłytkowe najczęściej korzystają z maszyn zbudowanych z myślą o medycynie człowieka. Z jakimi ograniczeniami się to wiąże i jakie zmiany w tym zakresie wdrożą prowadzone przez Panią badania?

O ile rynek ludzkich preparatów PRP/PRF charakteryzuje się bogatą ofertą produktową o tyle, ich dostępność w wersji weterynaryjnej jest bardzo ograniczona. Jest to o tyle istotne, iż w przypadku preparatów stosowanych u ludzi, można wybrać jedną lub kilka wypracowanych na przestrzeni lat strategii pozyskiwania PRP. W weterynarii unika się stosowania ludzkich zestawów do otrzymywania PRP/PRF ze względu na odmienną charakterystykę morfologiczną i biochemiczną krwi ludzkiej oraz zwierzęcej.

Co więcej, pacjenci lekarzy weterynarii należą do kilku różnych gatunków, w związku z czym istnieje potrzeba opracowania protokołu przygotowania i pozyskiwania wymienionych wyżej preparatów dopasowanych odpowiednio do pacjenta (np. pies, kot, koń). Kluczowym problemem jest jednak nieporównywalność preparatów pod kątem składu biologicznego. Zaletą opracowanego przez nas systemu będzie możliwość uzyskania preparatu w trakcie wizyty pacjenta w gabinecie i jego natychmiastowa aplikacja. System będzie skomputeryzowany, zaprogramowany i prosty w obsłudze. Wszystkie parametry techniczne będą zaprogramowane bez konieczności ich manualnego wprowadzenia przez użytkownika. Produkt będzie uszyty na miarę pacjenta, czyli dostosowany do gatunku zwierzęcia.

Czym będzie RegMag+ i na czym ma polegać jego działanie?

Jednym z elementów systemu jest aktywator – innowacyjne urządzenie wykorzystujące działanie czynników fizycznych, które spowoduje ukierunkowaną aktywację obecnych w próbce krwi komórek: trombocytów, komórek macierzystych i białych krwinek tak, aby istotnie zwiększyć wydzielanie wybranych czynników wzrostu i nadać preparatowi ukierunkowane działanie terapeutyczne. W ramach badań zostanie również wytworzony separator tj. kompatybilne z układem aktywatora urządzenie wirujące, zapewniające wydzielenie z całej krwi, osocza bogatopłytkowego o określonych właściwościach. Aktywator i separator będą posiadały tryby pracy, o zaprogramowanych parametrach, umożliwiających otrzymanie wybranego typu preparatu dopasowanego do jednostki chorobowej.

Prosta, trzyetapowa procedura będzie w pełni zautomatyzowana. Opracowany przez nas system, prosty w obsłudze, intuicyjny a jednocześnie nowoczesny – kontrolowany z poziomu aplikacji w telefonie – sprawi, że ta forma terapii medycyny regeneracyjnej będzie dostępna „od ręki” w każdym gabinecie weterynaryjnym, ustanawiając nowe standardy w leczeniu. Lekarze uzyskają dostęp do kompleksowego systemu umożliwiającego uzyskanie preparatu, eliminując potrzebę zakupu każdego z elementów osobno, jak ma to miejsce obecnie.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy