Na co zwrócić uwagę przed zakupem elektrokautera? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Na co zwrócić uwagę przed zakupem elektrokautera?

Elektrochirurgia jest obecnie powszechnie stosowaną i skuteczną techniką dającą możliwość nie tylko tamowania krwawienia, lecz również pozwalającą na sprawną preparatykę operowanych tkanek. Gwałtowny rozwój elektrochirurgii datuje się na koniec XIX wieku, kiedy wynaleziono generator zdolny do wytworzenia prądu o wysokiej częstotliwości (jaka jest wykorzystywana we współczesnych aparatach diatermicznych) (4). Wyróżnia się dwa zasadnicze typy urządzeń elektrochirurgicznych. Pierwszy z nich, dziś rzadko stosowany ze względu na duże ryzyko uszkodzenia termicznego tkanek, wykorzystuje prąd stały, który, przepływając przez platynową, stawiającą duży opór elektrodę, powoduje jej rozgrzanie – stąd nazwa „kauter gorący” (galwanokauter). Drugą, obecnie powszechnie używaną, odmianą elektrochirurgii jest diatermia (tzw. zimny nóż chirurgiczny). W przypadku diatermii wykorzystywany jest prąd zmienny o wysokiej częstotliwości. Urządzenia elektrochirurgiczne noszą nazwę lancetronu, noża elektrycznego lub elektrokautera.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem elektrokautera?

Obecnie wiele różnych firm oferuje urządzenia do elektrochirurgii. Różnią się one określonymi parametrami technicznymi, stopniem automatyzacji i – oczywiście – ceną. Na co zatem zwrócić uwagę przed zakupem tego urządzenia? Odpowiadając na to pytanie, należy przede wszystkim podkreślić, że na końcowy efekt pracy każdego elektrokautera wpływają, w co najmniej równym stopniu, parametry techniczne danego aparatu oraz wiedza, doświadczenie i umiejętności jego użytkownika. Kluczowe dla skuteczności urządzenia parametry, takie jak natężenie i napięcie prądu, na ogół podlegają manualnej regulacji, a zatem są ściśle zależne od „czynnika ludzkiego”. Przykładem może być wybór przez lekarza operującego zbyt wysokiej mocy prądu, skutkujący iskrzeniem, a nawet zwęgleniem operowanych tkanek (w efekcie czego dalszy przepływ prądu blokowany jest powstającym strupem). Zbyt mała moc z kolei sprawia, że operowane tkanki mogą ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.