Na co zwrócić uwagę przed zakupem aparatury RTG? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii
art. sponsorowany

Na co zwrócić uwagę przed zakupem aparatury RTG?

Znaczącymi atutami radiografii cyfrowej są alternatywa przetwarzania radiogramu i, jak się powszechnie uważa, niższe od konwencjonalnego obrazowania koszty eksploatacji.

Zapis cyfrowy zdjęć w formacie DICOM ułatwia ich archiwizację w pamięci komputera. Obrazy mogą być w dowolnym czasie przesyłane drogą internetową, co usprawnia ocenę i daje możliwość konsultacji. Zainstalowanie w klinice systemu komunikacyjnego PACS optymalizuje transfer i bazę danych. Analiza obrazów odbywać może się jednocześnie na kilku stanowiskach, w połączeniu z danymi pochodzącymi z różnych narzędzi diagnostycznego obrazowania (USG, TK, RM).

Przed zakupem danego systemu obrazowania cyfrowego warto jest sprawdzić model i parametry posiadanej już lampy RTG i generatora lub skorzystać z opinii specjalistycznego serwisu. Może się bowiem okazać, że pracujący do tej pory aparat RTG nie musi być wymieniany i z powodzeniem spełni swoją funkcję w systemie cyfrowym.

Decydując się na zakup nowej lampy RTG, pamiętajmy, że jest to niejako „serce” aparatu. Główne parametry opisujące jej stabilność pracy, sprawność i wytrzymałość to: rodzaj anody, liczba i wielkość ognisk, moc, zakres parametrów ekspozycji czy też rodzaj i typ generatora wysokiego napięcia.

Wyższa moc aparatu wyposażonego w lampę z wirującą anodą umożliwia wydajną pracę przy wykorzystaniu krótkich czasów ekspozycji, co podnosi bezpieczeństwo pracy. Małe ognisko lampy pozwala na wykonanie zdjęć o lepszej rozdzielczości; duże – zapewnia większą moc dawki ekspozycyjnej. Generator wysokiej częstotliwości (HF) gwarantuje lampie napięcie o najlepszej jakości. Oszczędność więc raczej się nie opłaci…

Tak naprawdę trudno jest wskazać element w całym zespole aparatury rentgenowskiej, przy zakupie którego można byłoby sporo zaoszczędzić. Dobra jakość i współdziałanie poszczególnych podzespołów z integralnym oprogramowaniem umożliwią bezpieczną i efektywną pracę, której owocem będą doskonałej jakości radiogramy.

Obecnie sprzedawcy prześcigają się, zachwalając parametry techniczne aparatury RTG.

Podawane przez nich informacje są ważne, lecz nie wszystkie najważniejsze. Warto zapytać o warunki gwarancji czy ubezpieczenia sprzętu, serwis, kwestię i możliwość szkoleń z zakresu rentgenodiagnostyki. Nie można przy tym pominąć informacji i opinii zawartych w internecie.

A jeżeli otwieramy nową pracownię RTG? Wymagania dotyczące pracowni rentgenowskiej regulują odpowiednie organy legislacyjne, których decyzje ujęte są w wydawanych co pewien czas rozporządzeniach, nad którymi nadrzędną moc posiada norma prawna zawarta w tekście ustawy – Prawo atomowe. Jednym z głównych warunków uzyskania pozwolenia na pracę ze źródłami promieniowania jonizującego jest spełnienie wymogów lokalowych, jak też odpowiednia bezpieczna instalacja źródła promieniowania. Wymagania te znajdują się w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 12 lipca 2006 roku w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy ze źródłami promieniowania jonizującego.

dr n. wet. Piotr Dębiak
Pracownia Radiologii i Ultrasonografii Katedry i Kliniki Chirurgii Zwierząt
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
20-612 Lublin ul. Głęboka 30

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy