Leczenie ran otwartych u małych zwierząt – zastosowanie opatrunku z miodem medycznym (miodem manuka) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Leczenie ran otwartych u małych zwierząt – zastosowanie opatrunku z miodem medycznym (miodem manuka)

Przypadek kliniczny

Golden retriever (9 lat) z guzem na kończynie piersiowej. Badanie histopatologiczne wykazało fibroma molle oraz sporą ilość materiału ropnego. Guz został usunięty, jednak chirurgiczne zamknięcie rany nie było możliwe. Gojenie się rany po usunięciu guza było opóźnione, doszło do zakażenia. Wykonano wymaz z rany, stwierdzono zakażenie Staphylococcus aureus wykazujące antybiotykooporność. Ze względu na znaczne pogorszenie stanu ogólnego pacjenta oraz brak efektów w leczeniu rany zapadła decyzja o odstawieniu antybiotyku. Zaczęto stosowanie opatrunków z miodem manuka. Opatrunki w pierwszym tygodniu leczenia zmieniane były dwa razy dziennie, co 12 h, następnie co 24 h. W ciągu 2 tygodni terapii doszło do wyeliminowania zakażenia w ranie (ujemny wynik posiewu) oraz rozpoczęcia procesu gojenia się rany.

Opatrunki z miodem leczniczym stanowią dobrą alternatywę wobec antybiotyków. Przyspieszają proces leczenia i gojenia się rany. Są łatwe w stosowaniu, nie przywierają do rany, zmiana opatrunku nie jest nieprzyjemna dla pacjenta. Łagodzą ból oraz ograniczają stan zapalny. Opiekunowie pacjentów doceniają również skuteczność w likwidacji nieprzyjemnego zapachu z rany. Opatrunki takie nie są toksyczne, nie działają układowo. Sprawdzają się również w przypadku rozległych ran po operacjach onkologicznych.

Konieczność stworzenia odpowiednio dużych marginesów oraz opóźniony proces gojenia stanowią problem kliniczny. Opatrunek na bazie miodu leczniczego można bezpiecznie stosować u pacjentów z chorobami przewlekłymi, w tym z cukrzycą. Nie stwierdzono podniesienia poziomu glukozy w surowicy po zastosowaniu takiego typu opatrunków.

Opatrunek powinien dokładnie przylegać i pokrywać obszar rany w całości, może mieć kontakt ze zdrową tkanką. Najlepiej sprawdzają się klasyczne opatrunki z opaski dzianej, dość ściśle umocowane.

Długość terapii zależy od rozległości rany i szybkości gojenia się uszkodzenia. Najczęściej zaprzestajemy stosowania opatrunku z miodem manuka w momencie naskórkowania. W przypadku ran wymagających leczenia otwartego warto rozważyć opcję terapii z zastosowaniem opatrunku z miodem medycznym, wysoka skuteczność i bezpieczeństwo są jego niewątpliwą zaletą.

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy