Kot wegetarianin – czy jest to możliwe? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kot wegetarianin – czy jest to możliwe?

Zapotrzebowanie na tłuszcz u kotów domowych

Tłuszcz jest najważniejszym składnikiem energetycznym pożywienia kota. Dostarcza 2,5 razy więcej energii niż węglowodany czy białka. Poza tym koty chętniej pobierają pokarm z dużą zawartością tego składnika – karmy zawierające 40% łoju wołowego są bardziej wyjadane niż te z mniejszą jego ilością (6).

NNKT, czy niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, są niezwykle ważne w diecie kotów. Przedstawicielami są dwie rodziny: n-3 i n-6. Najbogatszym źródłem kwasu linolenowego (macierzysta forma kwasów tłuszczowych rodziny n-3) oraz linolowego (macierzysta forma kwasów tłuszczowych z rodziny n-6) są oleje roślinne: olej z wiesiołka, olej słonecznikowy, olej sojowy. Z tych dwóch kwasów większość organizmów zwierzęcych jest w stanie wytworzyć inne potrzebne im związki (m.in. długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe). Rivers i wsp. (7) oraz Hassam i wsp. (8) udowodnili, że koty nie syntetyzują kwasu gamma-linolenowego z kwasu linolowego oraz kwasu arachidonowego z kwasu dihomo-gamma-linolenowego. Przyczyną tego jest brak aktywności Δ5 i Δ6 desaturazy. W późniejszym czasie wykazali oni, że w wątrobie kotów znajduje się aktywna Δ5 desaturaza, co przejawia się syntezą kwasu arachidonowego z kwasu gamma-linolenowego oraz kwasu dihomo-gamma-linolenowego, nie zaś z kwasu linolowego.

kot
Tab. 2. Przybliżony skład kwasów tłuszczowych w trójglicerydach olejów roślinnych i oleju rybiego (9)

Z niedostateczną aktywnością ww. desaturaz u kotów wiąże się także zapotrzebowanie na kwasy z rodziny n-3, czyli kwas eikozapentaenowy oraz kwas dokozaheksaenowy.

Niedobory wszystkich DWKT można uzupełnić, tylko podając odpowiednie pożywienie. Doskonałym ich źródłem są mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego (jaja, mleko). Niezastąpione są ryby morskie, posiadające duże ilości kwasów z rodziny n-3 (EPA, DHA).

Wyłączając z diety kota ryby, pozbawiamy go długołańcuchowych wielonienasycoych kwasów tłuszczowych. Są one jedynym źródłem EPA i DHA i nie da się ich zastąpić żadnych innym naturalnym pokarmem.

Zapotrzebowanie na węglowodany u kotów domowych

Metabolizm kotowatych dostosowany jest przede wszystkim do wykorzystywania karmy białkowej, mięsnej. Energia jest czerpana w większości z tłuszczów. Koci metabolizm cechuje niska aktywność glukokinazy przekształcającej glukozę do glukozo-6-fosforanu podczas glikolizy (10). Koty nie mają wrodzonej percepcji smaku słodkiego, a więc pokarm z dużą ilością węglowodanów nie jest dla nich atrakcyjny (11).

Mimo że koty dawałyby sobie radę bez węglowodanów w diecie, czerpiąc energię z tłuszczów i białka, nie należy zapominać o takim składniku, jak włókno pokarmowe.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy