Kardiomiopatia rozstrzeniowa a diety bezzbożowe i tauryna - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kardiomiopatia rozstrzeniowa a diety bezzbożowe i tauryna

Kardiomiopatia rozstrzeniowa zależna od diety a niezwiązana z niedoborem tauryny

Jak wspomniano wcześniej, stan kliniczny części pacjentów z kardiomiopatią rozstrzeniową będących pierwotnie na diecie BEG ulega poprawie po zmianie diety, pomimo stężenia tauryny w granicach norm.

By bliżej przyjrzeć się temu zjawisku, przeprowadzono badanie na 48 psach z DCM i ze znaną historią żywieniową. Badanie to wykazało, że psy będące na diecie bezzbożowej mają bardziej wyrażone zmiany chorobowe – znormalizowane końcoworozkurczowy oraz końcowoskurczowy wymiar lewej komory oraz indeks sferyczności lewej komory. Siedem psów z całej grupy badawczej zbadano ponownie 3 miesiące po zmianie diety i wszystkie odniosły widoczną poprawę.

U pięciu psów dieta została zmieniona na dietę zawierającą zboża, a co istotne – u dwóch pozostałych na inną dietę bezzbożową. Te ostatnie również odniosły poprawę kliniczną. Pomimo że stężenie tauryny we krwi wszystkich siedmiu psów było w normie lub powyżej normy, u sześciu z nich dodatkowo zdecydowano się suplementować taurynę (7). Wyniki te pokazują, że identyfikacja czynnika odpowiedzialnego za rozwój kardiomiopatii rozstrzeniowej u psów z prawidłowym stężeniem tauryny we krwi jest niezwykle skomplikowana.

Rekomendacje

Amerykańskie rekomendacje zalecają, aby u każdego psa ze zdiagnozowaną kardiomiopatią rozstrzeniową będącego na diecie BEG, wegetariańskiej, wegańskiej lub domowej badać stężenie tauryny w surowicy i krwi pełnej. Niestety, z uwagi na brak szerokiej dostępności tego badania w komercyjnych laboratoriach w Europie jest to mocno utrudnione. Dodatkowo zaleca się, by u wszystkich psów będących na tej samej diecie wykonać badanie echokardiograficzne w celu wykluczenia zmian mogących sugerować DCM.

Dodatkowa suplementacja tauryny jest zalecana dla wszystkich psów podejrzewanych o dietozależną kardiomiopatię rozstrzeniową.

U zwierząt ze stwierdzonym w badaniach niedoborem tauryny we krwi suplementacja ta jest kon...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2602 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.