Szczenię samo w domu. Jak zostawić psa samego w domu? - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce
art. sponsorowany

Szczenię samo w domu. Jak zostawić psa samego w domu?

WWP_10_21_aleksandra_walasiak_SZCZENIE_SAMO_W_DOMU_iStock-153720620
Fot. iStock

Pierwsze rozłąki ze szczenięciem i pozostawienie go samego w domu wiążą się z stresem dla właścicieli. Jednak pamiętajmy, że przede wszystkim jest to nowa sytuacja dla szczenięcia, które nie jest przyzwyczajone do nowej sytuacji. Szczenięta pierwsze tygodnie spędzają przy matce lub w towarzystwie swojego rodzeństwa i jako zwierzęta stadne są przyzwyczajone do życia w grupie. Wobec tego ważne jest, aby oswajać psa z kilkugodzinną samotnością w ciągu dnia.

Najlepszym sposobem będą stopniowe rozłąki oraz przerwy w interakcji z człowiekiem. Pierwszy krok, jednocześnie najważniejszy, to pozwolić psu spędzić chwilę w ciągu dnia samemu, bez dotyku i głaskania. Dzięki temu szczenię zacznie bawić się samodzielnie i nauczy się zajmować sobą, nie tracąc poczucia bezpieczeństwa i spokoju. Następnie, do kroku pierwszego, należy wprowadzić kilkuminutowe rozłąki w otoczeniu, które zna, tj. w mieszkaniu, na przykład wychodząc do pokoju obok.

W ten sposób pokazujemy zwierzęciu, że właściciel zawsze wraca. Egzaminem, który sprawdzi nasze małe lekcje izolacji i samodzielności, będzie pierwsze wyjście z domu. Ważne jest, aby przed każdym wyjściem zachowywać spokój, nie okazywać skrajnych emocji oraz zachować rutynę podczas przygotowywania się do wyjścia z domu. Co ważne, przed wyjściem warto upewnić się, że pies ma wszystko, czego potrzebuje, tj. pełna miska z karmą i wodą, legowisko, gryzaki i zabawki. Pamiętajmy, że zabawki oraz gryzaki muszą być stale zmieniane, aby zapewnić psu różnorodność i zapobiec potencjalnej nudzie.

WWP_10_21_aleksandra_walasiak_SZCZENIE_SAMO_W_DOMU_CANINE
fot. archiwum firmy

W tej sytuacji doskonale sprawdzą się specjalistyczne batony dla szczeniąt Canine Junior Bar.

Kilka istotnych czynności, które zapewnią bezpieczeństwo pupilowi podczas twoich nieobecności w domu:

 • Ogranicz dostęp do kabli, podłączonych urządzeń do kontaktów – dla szczeniąt jest to idealna zachęta do zabawy oraz podgryzania, która jest niebezpieczna i może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu zwierzęcia.
 • Podczas pierwszej rozłąki rozłóż Maty treningowe APL. Dzięki temu szczenię, w razie potrzeby, będzie mogło załatwić swoje potrzeby w wyznaczonym miejscu. W ten sposób ograniczymy kolejną dawkę stresu przed brakiem możliwości wyjścia na dwór.
 • Zabezpiecz dostęp do środków chemicznych oraz toalety – jest to realne i bardzo duże zagrożenie dla naszego pupila.
 • Nie pozostawiaj żywności domowników na widoku – szczenię odbierze to jako zachętę do zdobycia jedzenia, skutkiem czego może być uszkodzenie mebli lub zrobienie sobie krzywdy.
 • Ogranicz dostęp do kwiatów i roślin – psy mają zwyczaj gryzienia łodyg oraz liści. Niektóre rośliny zawierają substancje trujące, które mogą zagrażać życiu naszego zwierzęcia.

Jak zostawić szczenię samo w domu? Jak to zrobić poprawnie?

 • Pierwsze wyjście z domu powinno trwać maksymalnie 5 minut, aby sprawdzić reakcje i zachowanie szczenięcia.
 • Nie stój pod drzwiami, ponieważ pies wyczuje właściciela i będzie zdezorientowany oraz wystraszony.
 • Nie wracaj do domu, gdy tylko usłyszysz piszczenie, szczekanie, wycie. Pies instynktownie będzie oczekiwał powrotu właściciela przy każdym wydobytym dźwięku.
 • Jeżeli podczas nieobecności wystąpią niepożądane zachowania, skracaj ten czas, przy jednoczesnym zwiększaniu częstotliwości krótkich wyjść z domu o różnych porach dnia. W ten sposób uczymy psa, że właściciel zawsze wraca.
 • Pamiętaj, żeby nie pozostawiać szczenięcia samego dłużej niż 3-4 godziny. Wynika to z krótszego czasu snu, potrzeb fizjologicznych i większego zapotrzebowania na aktywność fizyczną.
 • W przypadku dorosłych psów, przy odpowiedniej nauce, czas samotnego pozostania w domu powinien wynosić od 7-8 godzin, lecz nie więcej niż 10 godzin. Zbyt długi czas samotności, bez możliwości wyjścia, może wywołać u psa lęk oraz agresję.

Najczęstsze błędy, które popełniają właściciele szczeniąt

 1. Pozostawianie szczenięcia, bez wcześniejszego przygotowania, na kilka godzin w domu. Może to wywołać lęk separacyjny, którego skutkiem będzie szczekanie, wycie, wyładowywanie emocji na przedmiotach w domu lub agresja wobec właścicieli.
 2. Wychodzenie z domu bez zapewnienia odpowiedniej dawki aktywności. Zabierz psa na spacer lub pobaw się z nim w domu. Czas zabawy oraz wyjścia powinien być porównywalny z czasem naszej nieobecności.
 3. Zbyt długie i emocjonalne pożegnania. Nie rób z wyjścia wielkiego wydarzenia, nie przeciągaj czasu ubierania kurtki i butów. Po powrocie do domu również zachowaj granice, dzięki temu pies wyczuje, że właściciel zawsze wraca i jest to codzienna rutyna.
 4. Nuda. Nie doprowadzaj do nudy w samotności. Idealnym sposobem będą różnego rodzaju zabawki węchowe, kości dla szczeniąt, które zajmą psa oraz pobudzą jego instynkty. Szczenię zatraci się w zabawie, dzięki temu zapomni, że jest samo w domu.
 5. Wyłączanie radia i TV przed wyjściem. Jeżeli w Twoim domu na co dzień gra muzyka, nie wyłączaj przed wyjściem radia czy telewizora. Dzięki temu pies nie odróżni zmiany, dźwięk zapewni mu dużą dawkę spokoju oraz poczucie gwarancji powrotu właścicieli do domu.

Jeżeli decydujemy się na psa, przede wszystkim musimy odpowiedź sobie na pytanie, czy jesteśmy w stanie poświęcić mu tyle czasu i zaangażowania przez całe jego życie, aby zapewnić mu dobrostan i radość. Pamiętajmy, że pies okazując ogromną dawkę miłości i zaufania, w zamian oczekuje opieki i poczucia bezpieczeństwa.

Aleksandra Walasiak
Junior Product Manager
APL Sp. z o.o.

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.