Endoskopia i endochirurgia psów i kotów. Wyd. Galaktyka 2022 - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Endoskopia i endochirurgia psów i kotów. Wyd. Galaktyka 2022

zapad krtani

Zastosowania endochirurgii laserowej

Drogi oddechowe

Obturacyjny zespół dróg oddechowych ras brachycefalicznych BOAS to choroba układu oddechowego psów ras o skróconej czaszce i kufie (np. buldogi francuskie, mopsy, buldogi angielskie). Psy z BOAS mają szereg nieprawidłowości anatomicznych (np.: wydłużone podniebienie miękkie, zwężenie nozdrzy i jamy nosowej, nadmierne wysunięcie małżowin do nosogardła, hipoplazję tchawicy i tracheobronchomalację), które sprawiają, że zwierzęta te są podatne na wtórne nieprawidłowości i zaburzenia, w tym wynicowane kieszonki krtaniowe, zapaść krtani, tchawicy i oskrzeli, niedrożność gardła i sialocele* nosogardła. Niektóre z tych nieprawidłowości można leczyć za pomocą chirurgii laserowej z endoskopią lub egzoskopią.

Wydłużone podniebienie miękkie:

W konwencjonalnym podejściu do wydłużonego podniebienia miękkiego nadmiar tkanki usuwa się skalpelem lub nożyczkami. Można również zastosować laser na CO2, laser diodowy lub bipolarne urządzenie zgrzewające; dzięki tym urządzeniom poprawia się hemostaza i nie ma potrzeby zszywania tkanki. W przypadku użycia lasera na CO2 stosuje się moc od 15 W do 20 W w trybie ciągłym, W przypadku lasera diodowego wystarcza 5 W mocy w trybie stykowym z włóknem 400 μm. W razie potrzeby można zwiększyć moc, ale nie zaleca się zwiększania jej do więcej niż 10 W, aby ciepło z lasera nie rozchodziło się poza linię nacięcia.

Użycie endoskopu lub egzoskopu nie zawsze jest konieczne, lecz niektórzy chirurdzy wolą używać jednego lub drugiego, by poprawić widoczność podniebienia miękkiego i gardła.

Zapad krtani

Jest to forma niedrożności górnych dróg oddechowych wynikająca z utraty sztywności chrząstek krtani, prowadzącej do odchylenia przyśrodkowego. Psy ras brachycefalicznych mają wysoki wskaźnik zachorowalności, ale stan ten może również wystąpić u innych ras.

Istnieją trzy stopnie zapadu krtani:

  • stopień I – wynicowanie kieszonek krtaniowych;
  • stopień II – przyśrodkowe przemieszczenie wyrostków klinowych, które zmniejszają światło krtani;
  • stopien III – zapadanie się wyrostków rożkowatych w okolicy łuku grzbietowego głośni.

Wynicowane kieszonki krtaniowe można usunąć nożyczkami, ponieważ krwawienie z kieszonek jest zwykle niewielkie, a laser można zastosować tylko w miejscu krwawienia, aby zapewnić hemostazę. Chociaż możliwe jest wykonanie całego zabiegu przy użyciu lasera, nie jest to zalecane jako pierwsza opcja, ponieważ rozpraszanie ciepła z pola operacyjnego może powodować obrzęk krtani.

Zapad krtani w stopniu II i III można leczyć za pomocą chirurgii laserowej polegającej na waporyzacji wyrostków klinowych w celu przebudowy krtani. Jeśli używany jest laser CO2, wyrostek klinowy należy naciąć pod kątem 60° nad wierzchołkiem, aby uniknąć nacięcia wyrostka rożkowatego. Moc 12 W jest wykorzystywana w trybie superimpulsowym w odległości od 5 cm do 10 cm (Llinas, 2017). Można również zastosować laser diodowy o mocy 5-10 W w układzie ciągłym lub impulsowym przy kontakcie z chrząstką. Użycie endoskopu lub egzoskopu jest opcjonalne, ale w ciężkich przypadkach może poprawić widoczność pola operacyjnego.

Powiększone migdałki

W ciężkich przypadkach BOAS duże migdałki mogą wystawać do nosogardła. Można je usunąć za pomocą lasera, z użyciem albo bez użycia endoskopu lub egzoskopu, w zależności od potrzeb. Zabieg ten pozwala również na powiększenie przestrzeni przy wejściu do nosogardła.

Sialocele (torbiele) nosogardła

Sialocele stwierdzono w jamie ustnej i gardle, a ostatnio opisano je również w nosogardle buldogów angielskich, buldogów francuskich i mopsów (De Lorenzi et al., 2018), Sialocele nosogardła mogą powstać w wyniku przewlekłego, niefizjologicznego stresu mechanicznego, który powoduje zmiany w drobnych gruczołach ślinowych nosogardła. Mogą być zlokalizowane brzusznie lub grzbietowo. Sialocele nosogardła można sklasyfikować jako okluzyjne lub nieokluzyjne, mogą się też rozwinąć pojedyncze lub mnogie sialocele. Ablację można wykonać laserem diodowym (długość fali 980 nm) (ryc. 16.4). Włókno laserowe należy wprowadzić przez kanał roboczy giętkiego endoskopu, który jest odgięty, aby uzyskać dostęp do nosogardła. Nie odnotowano powikłań w trakcie zabiegu i nie opisano nawrotów po zabiegu.

* Torbiele zawierające ślinę, niekoniecznie ślinianki (przyp. tłum.).

zapad krtani

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.