Fluoroskopia śródoperacyjna w ortopedii – przypadki kliniczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Fluoroskopia śródoperacyjna w ortopedii – przypadki kliniczne

Przypadek 3

Kot, samica, europejska, 4,5 kg, 3,5 roku, po upadku z 4. piętra, przemieszczone, zamknięte, skośne złamanie trzonu kości biodrowej lewej oraz prawostronne zwichnięcie krzyżowo-biodrowe i złamanie kości krzyżowej (ryc. 14, 15). W leczeniu operacyjnym złamania kości biodrowej zastosowano płytę SOP 2,7 mm z 4 wkrętami korowymi oraz śrubę ciągnącą 2,7 mm do stabilizacji złamania kości krzyżowej i zwichnięcia krzyżowo-biodrowego.

W tym wypadku badanie fluoroskopowe posłużyło do szybkiej śródoperacyjnej oceny odprowadzenia odłamów i kontroli osadzenia wszczepów (ryc. 16, 17). Brak konieczności transportu pacjenta do pracowni rentgenowskiej ograniczył możliwość kontaminacji ran i tym samym ryzyko infekcji. Rentgenowski obraz pooperacyjny widoczny na ryc. 18 i 19.

Przypadek 4

Pies, samiec, mieszaniec, 8,6 kg, 6 lat, najprawdopodobniej wypadek komunikacyjny, kręgozmyk dobrzuszny Th13-L1 (ryc. 20, 21). Wykonano operacyjne nastawienie i stabilizację zwichnięcia przy użyciu 4 grotowkrętów z gwintem dodatnim 2,0 mm i cementu kostnego. W tym wypadku fluoroskopowe badanie śródoperacyjne posłużyło zarówno ocenie głębokości osadzenia wszczepów (ryc. 22), jak i prawidłowości odprowadzenia zwichnięcia przed wprowadzeniem cementu kostnego (ryc. 23) oraz w czasie jego wiązania (ryc. 24). Pooperacyjne badanie rentgenowskie (ryc. 25, 26) potwierdza zarówno dostateczną i nie za głęboką penetrację trzonów kręgów przez wszystkie implanty, jak i prawidłowe odprowadzenie zwichnięcia.

Przypadek 5

Kot, samica, europejska, 1,3 kg, 7 miesięcy, po upadku z 2. piętra, przemieszczone, zamknięte, skośne złamanie trzonu kości ramiennej lewej (ryc. 27, 28). Wykonano przezskórną osteosyntezę typu TIE-IN przy użyciu gwoździa śródszpikowego 1,8 mm oraz grotowkrętów z gwintem dodatnim 1,6 mm. Gwóźdź śródszpikowy wprowadzono w kierunku zstępującym (ryc. 29) i poprowadzono w kierunku przełomu. Następnie przy użyciu proksymalnego i dystalnego grotowkrętu nastawiono odłamy ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2602 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.