Doba szpitalna okiem technika weterynarii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Doba szpitalna okiem technika weterynarii

technik weterynarii
Fot. Thinkstock

Coraz częściej oferowaną usługą w praktyce weterynaryjnej jest możliwość poddania hospitalizacji psów i kotów, jak również koni w wyspecjalizowanych ośrodkach. Swoiste oddziały szpitalne są powszechnie tworzone w klinikach weterynaryjnych, zwłaszcza tych, gdzie dyżur lekarski pełniony jest całodobowo.

Kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania szpitala ma personel pomocniczy, bo to dzięki niemu zwierzęta mają dobrą opiekę, a niejednokrotnie dzięki ich obserwacjom ratuje się im życie. Najważniejsza dla sprawnego działania szpitala jest dobra organizacja pracy. Ułożenie dziennego grafiku działań, modyfikowanego w miarę potrzeb indywidualnych pacjenta, umożliwia wszystkim pracownikom orientację w przebiegu choroby hospitalizowanego zwierzęcia, zapobiega ewentualnemu chaosowi i pozwala na łatwiejszą aklimatyzację zwierząt wymagających dłuższego leczenia na miejscu. Artykuł ten, dla łatwiejszego przekazania ogólnych założeń, umieścimy w ramach czasowych przykładowej doby szpitalnej. Każdy ośrodek leczniczy powinien wypracować własne procedury dostosowane do godzin pracy kliniki. Każde spostrzeżenie, wykonany pomiar temperatury ciała czy też pomiar tętna i oddechów, obserwacja czynności fizjologicznych, a także wykonane zabiegi i zlecenia, podawanie leków i inne czynności wykonywane w szpitalu muszą być zapisane w karcie leczenia pacjenta.

Plan dnia w szpitalu

Poranek

Na wszystkie zadania realizowane w szpitalu musi być czas i miejsce. Nowy dzień rozpoczyna się około godziny 7.00. Poranek jest bardzo ważnym punktem dnia, gdzie przy oporządzaniu zwierząt zdobywa się niejednokrotnie najwięcej informacji. Po nocy obserwujemy, czy zwierzę oddało mocz i/lub kał w boksie, w którym przebywało, lub podczas porannego spaceru. Każdy pacjent powinien mieć zmierzoną temperaturę ciała, policzone tętno i oddechy (zwłaszcza pacjenci z dusznością). Należy ocenić ogólną kondycję zwierzęcia, uwzględniając stan świadomości, pozycję ciała, jaką przyjmuje, ewentualne zaburzenia motoryczne itp. Wita się również zwierzęta, które trafiły do szpitala w czasie nocnego dyżuru. Pobudka po nocnym pobycie w szpitalu powinna być spokojna, tak, aby zwierzę w łagodny sposób zaakceptowało miejsce, które napawa go lękiem i powoduje znaczny dyskomfort psychiczny.

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy