Tomografia komputerowa w diagnostyce nowotworów nerek u psów
Tomografia komputerowa (TK) jest doskonałym narzędziem do oceny nerek, zarówno pod względem morfologicznym, jak również czynnościowym, co związane jest z typowym charakterem wzmocnienia pokontrastowego tego narządu. Dzięki niej możliwa jest wiarygodna i powtarzalna ocena miąższu nerki, naczyń oraz okolicznej tkanki tłuszczowej. W przypadku niejasnego obrazu ultrasonograficznego nerki TK pozwala na jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie obecności zmiany ogniskowej (guza). W przypadku stwierdzenia obecności guza pozwala na ocenę stopnia jego zaawansowania, jego wpływu na otaczającą tkankę tłuszczową oraz na sąsiednie narządy. Można również ocenić stan naczyń nerkowych, zarówno tętniczych, jak i żylnych. W przypadku zmian dużych w oparciu o obraz tomograficzny można różnicować zmiany łagodne ze złośliwymi (7).
Prawidłowe badanie tomografii komputerowej nerek wymaga dożylnego podania środka kontrastowego, co jest względnie przeciwwskazane u pacjentów z upośledzoną czynnością nerek. W tych przypadkach skorzystać można z badania rezonansu magnetycznego, które ma podobnie wysoką wartość diagnostyczną jak TK. Badanie kontrastowe nerek wykonuje się u pacjentów dobrze nawodnionych, ponieważ wysokie dawki jodowych środków kontrastowych mogą zaburzać osmolalność osocza oraz równowagę wodno-elektrolitową.
Prawidłowe i pełne badanie kontrastowe nerek u pacjenta z podejrzeniem choroby nowotworowej powinno być badaniem wielofazowym, poprzedzonym wyjściowym badaniem bez podania dożylnego środka kontrastowego (tzw. faza natywna). Pod pojęciem badania wielofazowego rozumie się spiralne skanowanie narządów w różnych czasach od podania środka kontrastowego, co zapewnia optymalne uwidocznienie wszystkich struktur, jak również ocenę czynności wydzielniczej. Pierwszą fazą po podaniu środka kontrastowego jest faza korowo-rdzeniowa, inaczej zwana fazą naczyniową lub tętniczą. W fazie tej optymalnemu uwidocznieniu ulegają naczynia nerkowe. Opóźnienie początku skanowania od roz...
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!