Czuję, że mam wokół siebie właściwych ludzi – wywiadu udzieliła Julia Pietrasina #vetstudent #IVSA
Jakie najciekawsze projekty udało Ci się zrealizować w ramach działań IVSA?
Zdecydowanie z największym sentymentem wspominam pomoc w organizacji wymian stacjonarnych, m. in. z IVSA Kayseri (Turcja) i IVSA Thessaly (Grecja), jeszcze przed wybuchem pandemii. Były to dla mnie zawsze niezwykle intensywne dni i, choć niewiele spałam, są to jedne z moich ulubionych wspomnień ze studiów.
Jeśli chodzi o moje osobiste projekty to chyba najbardziej dumna jestem z organizacji koncertu charytatywnego online z studentami naszego Wydziału, Kamilem Kempińskim i Anną Loranty, niedługo po wybuchu pandemii. Było to chwilę po moim dołączeniu do Zarządu i pamiętam, że włożyłam całe swoje serce w ten projekt.
Koncert Kamila i Ani odbył się poprzez transmisję na żywo na fanpage’u IVSA, a w trakcie jego trwania prowadziliśmy zbiórkę na rzecz Fundacji „Puchaczówka”. Była to pierwsza taka inicjatywa po przejściu w tryb zdalny i możliwość wspólnego spotkania na łączach bardzo podniosła mnie na duchu.
Opowiesz nam więcej odnośnie planów i celów, które planujesz osiągnąć podczas swojej kadencji prezydenckiej w IVSA Wrocław?
Od momentu objęcia funkcji Prezydentki najważniejsze były dla mnie kwestie integracji naszych członków – zarówno w obrębie studiów polskojęzycznych, jak i studentów English Division. IVSA jest naprawdę wyjątkową społecznością i chciałabym, by każdy mógł czuć się w niej bezpiecznie i komfortowo. By nie przestawała być miejscem, w którym wszyscy realizować mogą swoje pomysły, inicjatywy oraz poznawać fantastycznych nowych ludzi.
Z tych względów szczególnie w dobie pandemii uważam za niezwykle istotną organizację działań i aktywności, które pomagają tę pozytywną atmosferę utrzymać. Oczywiście nic nie zastąpi kontaktu i rozmowy na żywo, ale na szczęście istnieje również wiele możliwości w świecie wirtualnym, dzięki którym możemy wspierać się wzajemnie.Oprócz tego bardzo zależało i zależy mi na promowaniu działalności IVSA Global na naszym, lokalnym poziomie i pokazywanie możliwości, które za nią stoją. W ciągu ostatniego roku bardzo wielu z naszych członkiń i członków zaangażowało się w struktury międzynarodowe Zrzeszenia i mam nadzieję, że będziemy dalej tak intensywnie się rozwijać!
Sytuacja pandemiczna przyczyniła się do stworzenia projektu międzynarodowej wymiany doświadczeń online. Stała się ona nowym sposobem na rozszerzenie działań IVSA? Jakie możliwości otwiera ona przed członkami Zrzeszenia?
W pewnym sensie tak – jest to przykład tego, jak trudne sytuacje mogą wyzwolić w ludziach kreatywność i jak ważna jest potrzeba spotkań dla członków IVSA.
Wymiany online pozwalają nam na poznanie oddziałów, z którymi wymiana w normalnych warunkach prawdopodobnie nie byłaby możliwa (ze względu na bardzo duże odległości oraz wysokie koszty biletów lotniczych). To niesamowite, że zaledwie przez parę kliknięć mogliśmy wymienić się doświadczeniami ze studentami z Karaibów czy Brazylii!
Wybierając kierunek studiów ma się jakieś wyobrażenie o tym jak będzie wyglądało przygotowanie do wykonywania przyszłego zawodu. Jak to wyglądało w Twoim przypadku i czy studia zweryfikowały część z Twoich założeń?
Idąc na studia nie zdawałam sobie w pełni sprawy, jak trudny, a także momentami stresujący, przyszły zawód sobie wybrałam. Na etapie wyboru kierunku mało myślałam o kwestiach takich jak komunikacja z klientem czy ogromnej odpowiedzialności, która będzie na mnie spoczywać.
Pierwszy rok zdecydowanie otworzył mi oczy pod tym względem, ale szczęśliwie nie zmienił on mojej decyzji. Wciąż uważam, że to jedyna ścieżka, na której siebie widzę. Teraz po prostu patrzę na nią dużo bardziej realistycznie.
Jak myślisz w przyszłości będzie Cię można spotkać w gabinecie, czy raczej wyruszysz w teren? A może widzisz swój przyszły zawód zupełnie inaczej?
Choć do końca moich studiów jeszcze trochę czasu, to na ten moment widzę siebie właśnie w gabinecie lekarskim lub (co jest moim największym marzeniem) pracując w ogrodzie zoologicznym.
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2843 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
Toksyny T-2 i HT-2 Toksyny T-2 i HT-2 należą do grupy trichotecenów i są produkowane głównie przez grzyby z rodzaju Fusarium. Występują w zbożach, szczególnie w owsie, jęczmieniu i kiszonkach traw. Toksyny te, podobnie jak DON, na poziomie molekularnym działają na inhibicję syntezy białek, mogą również powodować uszkodzenia DNA i RNA. Wysokie poziomy trichotecenów mogą […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
We współczesnym chowie trzody chlewnej wczesne odsadzanie jest skutecznym sposobem na poprawę produktywności loch, ale może również powodować stres odsadzeniowy u prosiąt. Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu (50). Ponadto po odsadzeniu […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Pacjenci geriatryczni są grupą wymagającą szczególnej troski w wielu aspektach zdrowotnych. Opieka stomatologiczna w tej grupie jest także niezwykle istotnym elementem mającym wpływ na zdrowie. Stan uzębienia ma ogromny wpływ na dobrostan konia, ponieważ wiele schorzeń stomatologicznych, zwłaszcza u koni geriatrycznych, wiąże się z ogromnym bólem. W praktyce weterynaryjnej za pacjentów starszych uznaje się konie […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Odesłanie do innego zakładu Pamiętaj, że chociaż właściciel zgłosi się do ciebie ze zwierzęciem w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, może zdarzyć się sytuacja, kiedy będziesz musiał odesłać go do innego zakładu leczniczego. W szczególności gdy twój zakład nie dysponuje właściwym wyposażeniem, aparaturą czy sprzętem w zależności od posiadanej kategorii: gabinetu weterynaryjnego, przychodni weterynaryjnej, lecznicy […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]