Co drugi pies w Europie cierpi z powodu lęku przed hałasem – wyniki najnowszego badania, dane dla Polski - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Co drugi pies w Europie cierpi z powodu lęku przed hałasem – wyniki najnowszego badania, dane dla Polski

Poniżej prezentujemy ustalenia wynikające z nowego europejskiego badania, w którym3200 opiekunów psów przedstawiło swoje spostrzeżenia i poglądy dotyczące lęku przed hałasem, dolegliwości dotykającej nawet co drugiego psa*.

Badanie to zostało przeprowadzone na zlecenie Orion Pharma przez Kantar-TNS w kwietniu 2017 r. Obejmowało ono takie kraje jak: Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Niemcy, Szwecja, Finlandia, Czechy i Polska.

Kluczowe wnioski płynące z badania to:

Ponad połowa opiekunów psów (56%) zgłasza, że ich psy często lub czasami reagują strachem na głośne dźwięki.Najpowszechniejszymi bodźcami, które powodują lęk, są: wystrzały fajerwerków (63%), grzmoty (47%), hałas powodowany przez sprzęty AGD takie jak odkurzacz (25%) i remonty domów (21%).Lęk przed hałasem często jest bagatelizowany, a aż 19% opiekunów psów przyznaje się, że uważa reakcje na hałas wywołane strachem za zabawne. Natomiast 15% opiekunów irytują takie reakcje.Opiekunowie psów są zakłopotani reakcjami swoich podopiecznych wywołanymi przez hałas i próbują im pomóc na różne sposoby. Mimo tego niewielu zdaje sobie sprawę, że lekarze weterynarii mogą zaoferować im profesjonalną poradę i pomoc w rozwiązaniu problemu.Najpowszechniejszym błędnym mniemaniem opiekunów psów jest to, że lęk przed hałasem osłabnie z czasem, kiedy pies przyzwyczai się do niego. Nie jest to prawdą: w rzeczywistości lęk może się z czasem nasilić i pies może zacząć reagować na coraz słabsze bodźce*.

W Polsce prawie 60% opiekunów psów oczekuje pomocy od lekarzy weterynarii

Włącz do wywiadu klinicznego pytania dotyczące reakcji psa na głośne dźwięki oraz występowania typowych objawów lęku przed hałasem.Informuj opiekunów o konsekwencjach lekceważenia lęku przed hałasem.Zaleć stosowanie pierwszego i jedynego leku weterynaryjnego zarejestrowanego do łagodzenia lęku związanego z hałasem.

[*Blackwell EJ. i in.: Fear responses to noises in domestic dogs: Prevalence, risk factors and co-occurence with other f...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2602 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.