Postępowanie długoterminowe z chorobą dolnych dróg moczowych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Postępowanie długoterminowe u kotów z chorobą dolnych dróg moczowych

Bez względu na przyczynę zaburzeń mikcji u pacjentów z FLUTD (chorobą dolnych dróg moczowych) symptomy chorobowe mogą być takie same, jednak przebiegać z różną intensywnością. Zalicza się do nich m.in.: częstomocz, utrudnione i bolesne oddawanie moczu oraz krwiomocz. Objawy mogą pojawiać się z różnym nasileniem, czasem jako sporadyczne oddawanie moczu w nietypowych miejscach, po objawy zagrażające życiu kota, występujące przy niedrożności cewki moczowej (1, 7, 10).

Istnieją różnice w procentowym udziale poszczególnych jednostek chorobowych pomiędzy badaniami, jednak wszystkie potwierdzają, że najczęstszą przyczyną FLUTD jest idiopatyczne/śródmiąższowe zapalenie pęcherza (FIC) (55-63%). Kamica moczowa jest opisywana u 15-22% pacjentów. Najrzadziej u kotów diagnozuje się zakażenia dróg moczowych (od 1 do 8%). Nowotwory pęcherza moczowego występują sporadycznie, zwykle u kotów starszych.

FLUTD może przebiegać z niedrożnością cewki lub bez niedrożności. U ponad 67% kotów z niedrożnością cewki moczowej występuje krystaluria bez kamicy moczowej, co sugeruje, że niedrożność była spowodowana czopem śluzowo-białkowym lub skurczem cewki moczowej (7, 11, 18, 23, 24, 26).

W badaniach prowadzonych przez Defauw i współpracowników stwierdzono również, że wiek, w którym pojawiają się objawy, ma znaczenie. Młode koty chorują głównie na FIC, z wiekiem wzrasta częstotliwość występowania infekcji układu moczowego, kamicy oraz nowotworów (7).

Ponieważ FLUTD obejmuje wiele chorób wykazujących podobne objawy kliniczne, konieczne jest zindywidualizowane, dokładne podejście diagnostyczne w celu ustalenia rozpoznania i optymalizacji leczenia. Szczegółowy wywiad, badanie kliniczne, [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy