👩‍⚕️Okiem ekspertki miesiąca – otyłość zwierząt towarzyszących - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

👩‍⚕️Okiem ekspertki miesiąca – otyłość zwierząt towarzyszących

otyłość
fot. istock
Otyłość jest poważną chorobą, która dotyczy coraz większej populacji psów i kotów. Od 2016 roku klasyfikowana jest jako jednostka chorobowa i dlatego tak ważne jest edukowanie personelu weterynaryjnego, ale przede wszystkim właścicieli zwierząt na temat tej choroby. Niestety wciąż wielu właścicieli odnosi się do otyłości, jako problemu estetycznego, związanego z wyglądem, a nie zagrożeniem dla zdrowia i życia zwierzęcia. Najważniejszym celem personelu gabinetu weterynaryjnego będzie nakłonienie właściciela do samej rozmowy na temat otyłości zwierzęcia, a następnie przekonania go do podjęcia odpowiedniego postępowania.

Odchudzanie jest procesem złożonym i wymaga dużego zaangażowania właściciela oraz wdrożenia zmian w sposobie żywienia, ale również stylu życia zwierzęcia. Sama dieta może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, ale połączona z odpowiednio wprowadzaną aktywnością fizyczną daje zakładane efekty.

Ważna jest również zmiana w postępowaniu właściciela i budowaniu wzajemnej relacji ze zwierzęciem. Najczęściej relacje tworzone są przez karmienie – w ten sposób nagradza się zwierzęta podczas szkolenia, ale również wyraża uczucia i wynagradza brak obecności właściciela. Każde dodatkowe nagrody, przekąski, smakołyki i niestety wciąż pojawiające się resztki posiłków ludzkich w miskach, to dodatkowe kalorie. Nadmiar kalorii, niewykorzystanych podczas dodatkowej aktywności, odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa pełni rolę nie tylko zapasowego materiału, ale również jest aktywną tkanką metaboliczną, która wytwarza szereg substancji prozapalnych, wpływających na metabolizm składników pokarmowych i regulujących wiele procesów, w tym hormonalnych i immunologicznych. Otyłość sama w sobie jest poważną chorobą dodatkowo przyczyniającą się do powstawania innych zaburzeń i chorób.

dr inż. Olga Lasek

otyłość
otyłość

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.