XVII Warsztaty Sekcji Dermatologii PSLWMZ. Choroby autoimmunologiczne w obiektywie - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

XVII Warsztaty Sekcji Dermatologii PSLWMZ. Choroby autoimmunologiczne w obiektywie

Nasza redakcja miała ogromną przyjemność wziąć udział w tegorocznych, XVII Warsztatach Dermatologicznych Sekcji PSLWMZ w Ustroniu. Wydarzenie gromadzące co roku szerokie grono lekarzy weterynarii odbyło się 10-12 marca 2023 r. i zebrało sporą grupę uczestników, lekarzy weterynarii, którzy chcieli uważnie przyjrzeć się okiem specjalistów tematyce chorób autoimmunologicznych, choć nie tylko…

Całe wydarzenie otworzyły przedkonferencyjne warsztaty praktyczne prowadzone przez dr. n. wet. Macieja Guzerę, Dipl. ECVCP, pod hasłem „cytologia na okrągło”. Ten praktyczny kurs w głównej mierze skupiał się na tematyce cytologii nowotworów okołokomórkowych skóry. Wśród prowadzących w tym dniu znalazły się też dr n. wet. Dorota Pomorska-Handwerker oraz dr n. wet. Agnieszka Cekiera, które moderowały wydarzenie. Warsztaty praktyczne z mikroskopami wspierała firma Delta Optical, która przygotowała sprzęt oraz preparaty, z których korzystali w tym dniu uczestnicy.

Podczas dwóch kolejnych dni ustrońskie Warsztaty Dermatologiczne gościły dwóch ekspertów: profesora immunodermatologii, prof. Thierry’ego Olivry’ego oraz dr. Manolisa Saridomichelakisa, europejskiego specjalistę z zakresu dermatologii weterynaryjnej. Dzięki temu oba dni konferencyjne wypełniła najświeższa wiedza z zakresu chorób autoimmunologicznych małych zwierząt.

Ze względów zdrowotnych prof. Olivry nie mógł dotrzeć na konferencję i swoje wykłady wygłosił z pomocą połączenia wideo, omawiając między innymi temat pęcherzyc u psów czy chorób skóry przebiegających z uszkodzeniem błony podstawnej, zwrócił on też uwagę na tematykę rzadkiej choroby autoimmunologicznej, jaką jest toczeń skórny u psów i skomplikowany, często wywołujący frustrację u lekarzy proces diagnostyczny tej nieuleczalnej choroby. Wykłady drugiego dnia zamknęła tematyka złotych zasad leczenia immunosupresyjnego, które zostały skompresowane w postaci wykładu prof. Olivry’ego.

Prelekcje dr. Saridomichelakisa skupiły się na chorobach autoimmunologicznych przebiegających z uszkodzeniem przydatków skóry i uszkodzeniem melanocytów oraz rumieniu wielopostaciowego, w tym syndromie Stevensa-Johansona. Ta poważna reakcja skórno-śluzówkowa ze względu na swój nagły i gwałtowny charakter jest niezwykle niebezpieczna dla pacjenta. W trakcie wykładu poruszono też temat zespołu Lyella, czyli toksycznej nekrolizy naskórka. W niedzielę dr Saridomichelakis zgłębił tematykę dermatopatii niedokrwiennych i zapaleń naczyń oraz omówił wybrane przez siebie choroby skóry o podłożu autoimmunologicznym.

Głównym sponsorem konferencji, podobnie jak w latach poprzednich, była firma Royal Canin, która od 1968 roku bada wpływ żywienia na życie i zdrowie zwierząt domowych.

Wieczorne opady śniegu i spadek temperatury nie sprzyjały rekreacyjnemu spacerowi DERM WALK sponsorowanemu przez firmę VEBIOT. Jednak i tu znalazło się kilkunastu śmiałków, którzy pomaszerowali zwiedzać Zawodzie, dzielnicę uzdrowiskową Ustronia. Okazją do spotkania był tradycyjny już dla spotkań w Ustroniu muzyczny bankiet, tym razem stał się on wehikułem czasu w motywie „Dirty dancing – przeżyjmy to jeszcze raz”.

Opracowała: Monika Mańka

Znajdź swoją kategorię

2250 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Diagnostyka
Diagnostyka
reklama

Weterynaria w Terenie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.